Windows

Windows Lisans Kodum Geçerli midir? Windows Lisans Kodu Sorgulama

Windows Lisans Kodum Geçerli midir

Evet arkadaşlar. Bu yazımızda, sıklıkla ikilime düşüren bir sorunun net cevabını sizlere sunmak istiyoruz. Bu yazımızda “Satın almış olduğunuz Windows anahtar kodum geçerli mi” diyen arkadaşlarımıza cevaplar aradık. Ve sonuç olarak “Windows lisans kodu sorgulama” nasıl yapılır konusuna değinmek istedik. Eğer hazırsanız, hiç vakit kaybetmeden hemen bu iki sorunun cevabına geçebiliriz.

Windows Lisans Kodum Geçerli midir?

Birçok arkadaşımız, temin ettiği lisans kodlarının orijinalliğinden emin olmalarına rağmen, geçersiz yanıtını aldıklarını ifade ediyorlar. Bu durumda, daha önce Windows yükseltme işlemi yapmış olabilir ve bu da dijital imza olarak cihazınızın anakartına ve Windows hesabınıza kaydedilerek tanımlı olmuş olabilir. Bunun çözümü ise oldukça basit. Öncelikle donanım değişikliği yapın ve ardından Windows’unuzun kurulumunu tekrar yapın. Bu sayede, lisans kodunuz tekrar geçerli olacaktır.

Eğer lisans kodum geçerli mi diye halen soruyorsan, bunun için lisans kodu sorgulama yaptırabilirsiniz.

Windows Lisans Kodu Sorgulama

Windows lisans kodunuzu herhangi bir nedenle hatırlamıyor ve kaydetmemişseniz, bu durumda endişelenmenize gerek yok. Hemen cmd veya Windows PowerShell metotlarından birini kullanarak sorgulama yapabilir ve mevcut lisans kodunuzu görüntüleyebilirsiniz.

cmd ile öğrenme

Bunun öncelikle Çalıştır’ı açmalısınız. Windows tuşu+R ile Çalıştırı açınız ve cmd komutunu giriniz. Cmd komut satırı açıldığında;  “wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey” kodunu bu alana giriniz. Burada siyah ekranda size lisans kodu sunulacaktır. Ancak hatırlatmakta dilerseniz yukarıdaki kodu, ilgili alana kopyalaya da bilirsiniz.

PowerShell ile öğrenme

Öncelikle PowerShell açınız. Bunun için sol alt kısımda yer alan Win logosundan yardım alınız. Buraya sağ tıklayarak gelen menüde yer alan PowerShell’i tıklayınız.  Yine cmd gibi burada da bir alan açılacak ve buraya powershell “(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey”  kodunu kopyala yapıştır yapın. Alt kısımda yine size lisans kodu sunulacaktır.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda sizlere cmd ve powershell ile nasıl kolaylıkla Windows Lisans kodu öğrenebileceğinizi ve sorgulayabileceğinizi gösterdik. Bu iki yöntemden dilediğinizi kullanarak siz de rahatlıkla ürün kodunuzu öğrenebilir ve test edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir