Windows

Windows Server 2012 Sunucu Kurulumunu Hızlandırın

Windows Server 2012, Sunucu Kurulumunu Hızlandırın

Windows Server 2012 Sunucu Kurulumunu Hızlandırın

Sunucu yükleme sürecinde öncelikle hangi sürümün kullanılacağına karar verilmelidir. Ücretli ve ücretsiz olarak sunulan farklı sürümler vardır. Windows Server 2012 üzerinde, Standard, Datacenter, Essentials ve Foundation sürümleri bulunmaktadır. Seçilen sürümün kurulumu “CD kullanarak” veya “Sanal Makine kullanarak” seçenekleri arasından yapılabilir.

CD kullanarak yükleme yapılırken kurulumu başlatmak için CD’ye bilgisayarı açılış sırasında gidilmelidir. Bunun için ‘BIOS’ ayarlarından sisteme CD sürücüsü seçilmelidir. Ardından sonra setup.exe dosyası çalıştırılarak kurulum işlemi başlatılır. Sanal makine kullanarak yükleme yapılırken, sunucunun çalışacağı sanal makine için gerekli disk alanı ayırılmalı ve sistem sanal makine içerisine kurulmalıdır.

Daha sonra sunucu üzerinde; güvenlik ayarları (firewall), dosya paylaşımı bulunmaktadır. Ayrıca Active Directory gibi kullanıcı yönetimi gibi fonksiyonlar yapılandırılmalıdır. Evrensel Kimlik Doğrulama Servisi (UAT) veya Kerberos’un kurulumu ile kullanıcıların güvenli bir şekilde erişimleri sağlanmalıdır.

Windows Server 2012 Sunucu Kurulumunu Özelleştirin

Windows Server 2012, önceki sürümlerinden çok daha gelişmiştir. Tüm özelliklerin yanı sıra hareket halindeyken sağlam bir ölçeklenebilirlik sunan yeni özellikler içermektedir. Server Manager arayüzüyle kullanıcıların kolaylıkla her türlü Kurulumu ve Yönetimini yapılmasını sağlar.

Yüksek kullanılabilirlik ve işletim sağlanması için Windows Server 2012 çok sayıda özellik sağlar. Windows SAN aracılığıyla erişim sürekliliği ve bulut bazlı normalleştirme sağlanması özellikler içinde yer almaktadır. Windows Server 2012 kullanıcıların daha gelişmiş bir güvenlik duvarı sağlamaktadır. Ayrıca KIM kimlik doğrulaması, Active Directory dizin hizmetleri, Hyper-V sanal sunucuları, Linux çalışma ortamlarını destekleyebilmesi için güçlendirilmiştir.

Windows Server 2012 için Farklı Kurulum Süreçleri

Windows sunucusu üzerinde, farklı kurulum süreçlerinin uygulanması çok önemlidir. Server 2012 üzerinde, farklı kurulum süreçleri bulunmaktadır. Çift Sürüm Tabanlı Kurulum (Mixed-Mode Installation), Tümüyle Standart Mod Kurulumu (Full Standard Mode Installation) ve Temel Sunucu Kurulumu (Core Server Installation) bulunmaktadır.

Mixed-Mode Installation, iki farklı sürümün kurulumunu bir arada sağlar. Bunun avantajlarından biri, işletmelerin, birden fazla sürüm üzerinde sunucularının kurulu olmasını sağlamalarıdır. Full standard mode installation ise, temel veya tüm özellik setlerinin tek bir sürüm üzerinde – Standart sürüm, Datacenter sürümü, Essentials sürümü veya Foundation sürüm – kurulumunu gerektirir. Core Server Installation ise, üretkenlik için ilave özelliklerin olmaması nedeniyle Windows üzerinde minimal kurulum yapılmasını gerektirir.

Son olarak, bu kurulum süreçlerinin sağlam bir şekilde uygulanması her sunucu sahibinin önceliği olmalıdır. Çünkü sunucu üzerinde yapılan kurulumu doğru kodlamalı ve koşullar oluşturmalıdır. Ancak bu düşük maliyetli ve etkileyici çözümleri sağlayabilecek server kurulumunda dikkat edilmelidir. Daha iyi güvenlik duvarlarıyla donatılan ve küçük şirketlerin ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde optimize edilen Windows Server 2012 sunucu kurulumunun hızlandırılması mümkündür. Windows Server 2012 sunucu lisansı satın almak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir