Windows

Windows Server 2012 Güvenliğini Arttırmak

Windows Server 2012 Güvenliğini Arttırmak

Windows Server 2012 Güvenliğini Arttırmak için Uygulanması Gereken Adımlar

Windows Server 2012, özellikle güvenliği arttırmak için kullanılan gelişmiş teknolojilere sahip sunucu yazılımıdır. Donanım ve yazılım konusunda çözümler sunar. Kullanıcıların, hassas bilgileri güvenli bir şekilde saklamak çok önemlidir. Bu sebeple güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için güvenlik uygulamalarını sağlamak önemlidir. Bir sunucu güvenliğinin üst düzey olduğundan emin olmak için sunucu konfigürasyonunun güncel tutulması gerekir. Ayrıca güvenlik açıklarının engellenmesi son derece önemlidir.

Güvenlik Duvarını Etkinleştirin

Bir Windows Server 2012 üzerinde, güvenlik duvarının etkin konuma getirilmesi önerilmektedir. Güvenlik duvarı geçiş kurallarının konfigüre edilmesi ve kullanıcının kendi kurallarını belirleyebilmesi için gereken izinlerin verilmesi gerekmektedir. Bu ayarlar için Düzeltme Duvarı ayarları kullanılmaktadır. Bu da kullanıcıların anında erişimi engellemek için saldırıları engellemek için kullanılmaktadır. Ayrıca kötü amaçlı yazılım rahatsızlıklarını engellemek gibi bir dizi güvenlik özelliği sağlayarak sunucu güvenliğinin sağlanmasını sağlar.

Windows Server 2012 Güvenliğini Arttırmak için Güncellemeleri Yapın

Microsoft tarafından üretilen tüm Microsoft Enterprise yazılımlarında sürekli güncellemeler yapılmaktadır. Bu güncellemeler bilinen güvenlik açıklarını kapatmak için yapılmaktadır. Kritik güncellemeler sürekli güncellenmeli ve tüm Windows Server 2012 kullanıcıları için kolayca ulaşılabilir hâle getirilmelidir. Uzak sunucu erişiminin güvenli hâle getirilmesi, istemci kullanımlarının kontrol edilmesi, yönetimsel sınırlamaların sağlanması gibi Windows Server 2012 sunucularının güvenliğini arttırmak için uygulanabilir.

Güvenlik Ayarlarını Yapılandırın

Kullanıcıların bilginin korunması ve sistemlerin korunması için gerekli güvenlik ayarlarının yapılandırılması çok önemlidir. Windows Server 2012 güvenliğinin arttırılması için bir dizi ayar gerekir. Internet Ayarları, Windows Security Ayarları, Yetkilendirme Kontrolü, Şifrelenme Seviyesi, Windows Güvenlik Duvarı, Uygulama Anahtarı ve Kuşku Ayarları gibi bazı ayarların yapılandırılması gerekir. Ayrıca hesap yönetimi için özel sınırlamalar uygulanarak izlenen hesapların sayısı sınırlandırılmalıdır.

Windows Server 2012 Standard Lisans, Windows Server 2012 R2 Standard Lisans sizin için uygun lisanslardır. Bunun dışında Windows Server 2012 R2 Datacenter Lisans seçeneğini de değerlendirerek herhangi birini kurduğunuz sürüme göre tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir