Windows

Windows Lisansı Ne İşe Yarar?

Windows Lisansı Ne İşe Yarar

Windows Lisansı Ne İşe Yarar

Windows işletim sistemi kullanıcısıysanız bir yerlerde görmüş ya da duymuş olacağınız, sürekli bahsedilen ve ürünü orijinal hale getiren bir Windows lisans anahtarı vardır. Peki, Windows lisansı ne işe yarar ve faydaları, çeşitleri nelerdir?

Sizlere detaylı bilgi vermeden önce sıkça karıştırılan lisans türlerine göz atacağız. Daha sonrasında Windows anahtarı ile alakalı daha detaylı bilgilere göz atacağız.

Windows Ürün Anahtarı Nedir?

Bir Windows işletim sistemi kopyasını aktif hale getirmek için gereken 25 karakterden oluşan bir karakter dizisidir. Windows işletim sistemi kurulu her bilgisayarda ya da cihazda etkinleştirme için kullanılır.

Perakende Lisansı Nedir?

Perakende lisans, Retail lisans olarak da adlandırılan bir lisans türüdür. Perakende bir mağazadan veya online satış yapan bir siteden alınmış Windows lisansıdır. Bu lisans, Windows’u aktive etmek için kullanıldığı gibi aynı bilgisayar üzerinde format sonrasında dahi kullanılabilir.

OEM Lisans Nedir?

OEM lisansının açılımı Orijinal Ekipman Üreticisi Lisansı olarak geçmektedir. Genelde üretici firmalar tarafında ana karta yazılması için satılan lisanstır. Son kullanıcıya tavsiye edilmez. Son kullanıcı satın alımlarında perakende yani Retail lisans alımı yeterli olacaktır.

Volume Lisans Nedir?

Volume, kısaca VOL Lisans ise genelde kurum tarafından alınan lisanslara verilen isimdir. Kurum içinde kolaylık sağlanması için 1 anahtar sağlanır. Bu anahtar ile birden fazla (satın alınan bilgisayar kadar) aktifleştirme sağlanır. Son kullanıcı için tavsiye edilmez.

Lisans Anahtarı Nedir?

Lisans anahtarı, sıkça kullanılan bir terimdir. Ürün anahtarı, aktivasyon anahtarı ve Windows anahtarı olarak da bilinir. Windows’u etkinleştirmek için kullanılan karakter dizilerinden oluşur.

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

Windows işletim sisteminiz orijinalse Kontrol Paneli (Denetim Masası) – Sistem ve Güvenlik – Windows Etkinleştirme adımlarını izlediğinizde Windows Etkinleştirme altında ürün ID’si görülür. Windows ürün anahtarınıza buradan ulaşabilirsiniz. Eğer orijinal bir Windows lisans anahtarınız yoksa Windows Lisans Satın Al sayfamızdan hemen işletim sisteminize uygun bir anahtar temin edebilirsiniz. Üstelik piyasanın en uygun fiyatını sizin için garanti ediyoruz.

Windows Lisans Anahtarı Ne İşe Yarar ve Neden Kullanılır?

Windows ürün anahtarı, Windows cihazınızı etkinleştirerek tüm özelliklerinizi sorunsuz bir şekilde kullanmanıza ve bunun yanında güvenlik güncelleştirmelerini alarak cihazınızı korumanıza sağlar. Windows ürün anahtarı olmadan kullanmaya devam ettiğiniz ya da yasal olmayan yollarla etkinleştirdiğiniz Windows sürümleri hem cihazınızı hem de bilgileriniz tehdit eder. Bu sebeple Orijinal Windows Lisans kullanmanız çok önemlidir. Güvenliğin yanı sıra Microsoft tarafından yapılan denetimlerde yasa dışı kullanım tespit edilmesi halinde maddi cezalarla da karşı karşıya gelebilirsiniz. Tüm bunların üstesinden gelerek en iyi deneyim için uygun fiyatlarla sitemiz üzerinden Windows Lisans satın alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir