Windows

Windows 10 Tema

Windows 10 Tema

Windows 10 Tema

Günümüzde kullanılan tüm akıllı cihazlar belirli bir grafik yapılandırmaları ile hazırlanmaktadır. Tema tasarımcıları işletim sistemleri hazırlanır iken, arka plan, yazının tipi, ekranın uyku modu, renk düzenlerini hazırlarlar. Bilgisayar kullanıcıları bu ayarları istedikleri gibi istedikleri zamanda değiştirebilirler.  Windows 10 Tema ile bilgisayarlar hali hazırda tasarlanmış bir tema ile kullanıma sunulur. Bu temada ise belirli özellikte konfigürasyonlar kullanılmaktadır.

Bir sistemin donanım ve yazılım bileşenleri düzenleme konusunda eksiklik var ise yani konfigürasyon özellikleri yetersiz ise, en basitinden bir oyun çalıştırma konusunda bile sorun yaşanabilmektedir. Belli bir uygulamanın seri şekilde çalıştırılıp çalıştırılamayacağını öğrenmek için konfigürasyon özelliklerine bakılır.  Windows 10 Tema kurulum işlemleri esnasında donanım ve yazılım bileşenleri sistemin her şekilde çalışmasına yetecek şekilde hazırlanmıştır. Hazır olan temanın dışına çıkılıp bir değişim yapılır ise farklılıklar düzenlenmiş olan temanın bir parçası haline gelir.

Windows 10 Tema Özellikler

Masaüstü resimleri incelenecek olursa sağ tarafında beyaz pencereler vardır ve mavi bir ekrandır. İlk görünen resim ve sonrasında yarım saat aralıklarla dönen farklı dört resimden oluşur. Renk düzeni olarak siyah ve mavi renk kullanılmıştır. Windows 10 Temaları ile mavi ve siyah renkler başlat menüsü ve pencerelerde görünmektedir. Windows 10 Tema ile farklı ses yapılandırmaları kullanılmaktadır. Ses ayarları kullanıcının isteğine göre değiştirilebilir.  Fare imleci özellikleri vardır ve bunun üzerinde de değişiklik yapmak mümkündür.

Tema grafik tercihleri sunarak yapılandırılabilir özelliklerde ayarlamalar sunar. Örneğin; görev çubuğunu düşünelim. Temaya ait bir parça değildir ama yeniden konumlandırılabilir. Temada farklılık olsa bile görev çubuğunun yeri değişmez, başka bir kullanıcı ise görev çubuğunu masaüstü uygulamasında başka bir yere taşıyabilir. Masaüstü sembolleri de temanın bir parçası değildir. Tüm masaüstü alanı kapsamaz belirli bir büyüklükte, ekranın bir köşesinde görülebilecek şekilde yapılandırılmıştır.

Tema değişse bile masa üstü sembollerinin kapladığı alan değişmez. Bu sembollerin yerinde değişiklik olması ile temada bir değişiklik yapılmış olmaz. Birbirinden bağımsızdırlar.  Görev çubuğunda bulunan ağ sembolü de temanın bir parçası değildir. Tüm bu ögeler kullanıcı seçeneklerine göre ayarlanır. Düzenlemeler kullanıcı profilinde saklanır ve hangi cihaza giriş yapılır ise kullanıcının tanımladığı ögeler devreye girer.

Windows 10 Tema Uygulaması

Temaların cihazlarda bulunma amacı nedir? Kullanıcılar cihaz alırken önceden kurulum ve yapılandırma işlemlerinin tamamlanmış olmasını isterler. Sebebi ise bu işlemlerin cihaz kurulurken uzun süre alabilmesidir. Windows 10 Tema ile cihaz kullanımı vakit kaybetmeden hemen sağlanabilir. Diğer bir konu ise her üründe olduğu gibi, bilgisayar açılış ekranında ve masa üstünde renklerin göze hoş gelmesi gerekir. Bilgisayarın kullanıcının istediği şekle getirilmesi de bayağıca zaman alabilmektedir. Cihaz açıldığı andan itibaren ilk olarak grafik ayarlarının görülmesi kullanıcı açısından önemlidir.

Temada duvar kağıtları, çeşitli renk skalası ile pek çok farklı seçenek sunulur. İçerikler zaman içerisinde orijinal temalar çıkarmaya devam etmiştir. Kullanıcılar için özelleştirme seçenekleri sunan tema uygulaması Windows 10 işletim sistemi ile gün geçtikçe yenilenmektedir. Windows 10 ile arka plan, fare imleçleri, masaüstü sembol değişikliklerini içeren temaları destekler. Var olan özelleştirme ayarları ile temalarda değişiklik yapılabilir. Yeni temalar yüklenebilir ya da kullanılan temalar arasında geçiş yapma imkanı olur.

Windows 10  Tema Kaydetme

Kullanıcılar bilgisayar arka plan resimleri ve renklerinde zaman zaman değişiklik yapmak isterler. 6-7 tema arasında seçim yapılarak periyodik aralıklarla değişim yapılır. Ancak bu ayarlar kaybolur ise bunları yeniden oluşturmak zaman alacaktır. Windows 10 Temaları kaydetme uygulaması ile özelleştirilen uygulamalar tekrardan yapılandırmaya gerek kalmadan kaydedilmiş olacaktır.

Windows 10 başlı başına bir tema içerse de işletim sistemi içerisinden tercih yapılabilen yeni temalar sunar. Burada önemli olan kullanıcının yeni temalar indirdiği ve işletim sistemine yapılan güncellemeler ile bilgisayarda var olan temaları bulmak en iyisi olacaktır. Temalar alanında geçerli tema en üst tarafta bulunur. Temanın bölümleri istenildiği gibi değiştirilebilir.

Görüldüğü üzere Windows 10 Tema orijinal seçenekleri ile kullanıcıya avantaj sağlar. Özelleştirme uygulaması ile de değiştirilen temalar kaydedilerek tekrardan oluşturulmasına gerek duyulmaz. Bu şekilde hem çalışma hayatında zaman tasarrufu hem de Windows’un sunduğu geniş seçenekli tema uygulamaları ile keyifli çalışmalar yapılır. EnUcuzLisans, yüksek kalite standartlarında Windows 10 ürününün anahtarını sizlerle buluşturmaktadır. Üstelik bu ürüne son derece uygun fiyatlı bir şekilde sahip olmanızı da mümkün kılmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir