Windows

Windows 10 Simulator Nedir?

Windows 10 Simulator

Windows 10 Simulator Nedir?

Günümüz teknolojisinde ileri seviyeye sahip sistemler başka bir işletim sistemini sanal sistem ağı olarak çalıştırabilir. İşletim sistemini farklı işletim sistemi üzerinden çalıştırmayı sağlayan sanal makine kurulumu hakkında bilgi vereceğiz. Günümüz dünyasında Windows, Linux, Amiga gibi işletim sistemleri mevcuttur. Windows 10 simulator işletim sistemi üzerinden kurabileceğimiz sanal makineler ise bu farklı işletim sistemi programlarının sanal olarak çalıştırmasına imkân sağlamaktadır.

Eğer ki Windows 10 işletim sistemine sahipseniz bilgisayarınıza sanal makine oluşturabilirsiniz. Bu oluşturulan sanal makine ile Ubuntu ve Linux gibi işletim sistemleri kullanabilirsiniz. Bu oluşturulan farklı işletim sistemine sahip makineler sayesinde; Windows güncellemelerini bilgisayarımıza kurmadan kontrol edebiliriz. Mac marka bir bilgisayara sahip olmadan macOS işletim sistemini kullanabiliriz. Windows 10 simulator işletim sisteminde sanal makine programlarını kurabilmemiz için 64 bit Enterprise, Pro’ ya sahip olmamız gerekmektedir.

Sanal makine programını kurabilmemiz için Hyper-V programına sahip olmamız gerekmektedir. Hyper-V programını tam kesintisiz kullanabilmemiz için, Windows 10 lisanslı sürüme sahip olmamız gerekmektedir. Hyper-V den bahsedecek olursak; Microsoft’un günümüzde sanallaştırmaya yarayan programına Hyper – V adı verilmektedir. Sanallaştırma uzmanlarının satın alınan ürünleri daha verimli bir şekilde kullanmalarını sağlayan teknolojidir. Günümüzde olmasa da eskiden tüm organizasyonlar fiziksel ağlara sahipti. Her program için, bir sunucu verilmekteydi.

Windows 10 içerisinde sanal bir makine kurmak için farklı bir program da mevcuttur. Sıkça kullanılan VMware Workstation 16 Pro sürümüyle kolayca sanal makine oluşturabilirsiniz.

Windows 10 İşletim Sisteminde Sanal Makine Nasıl Kurulur?

İlk önce yapmamız gereken birinci adım başlat menüsüne sağ tık yaparak yönetici sekmesine tıklamamız gerekmektedir. Açılacak olan Power Shell sekmesine sytem info yazınız ve entera basınız. Daha sonra sayfayı aşağıya indiriniz ve Hyper-V programının sonuç kısmına ulaşınız. Başlat kısmından arama bölümüne Hyper- V yazınız ve enter tuşuna basınız. Turn Windows features on oroff sekmesine tıklayın.

Önümüze gelecek olan sekmede Hyper- V yazısının yanında bulunan sekmeyi işaretleyiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarımızı kapatıp, yeniden başlatınız. Bilgisayarımız açıldıktan sonra başlat menüsündeki arama kısmına, Windows Yönetimsel Araçları yazarak, programı açınız. Açılan programda Hyper- V Quick Create seçeneğine tıklayınız. Tıkladıktan sonra karşımıza çıkan bölümde Create Virtual Machine sekmesinde listenen dört işletim sisteminden birini seçiniz.

Seçim yaptıktan sonra Hyper-V sanal bir makine olacaktır.  Daha sonra Create Virtual Machine sekmesinden Local installation source seçeneğine tıklayınız. Bu işlemi yaptıktan sonra Change installation source kısmına tıklayınız. İndirdiğimiz ISO dosyasını açınız. Create Virtual Machine sekmesine tıklayınız ve sonunda sanal makinamız kullanıma hazırdır. Böylece artık cihazınızdan yüksek düzeyde bir performans elde etmek noktasında önemli kazanımlara da sahip olmanız mümkün olacaktır.

Windows 10’da Kullanılan Sanal Makinalar Nelerdir?

Bu sanal makine çok yönlülüğü, hızı yönüyle pazarın sunmuş olduğu en iyi sanal makinalarından birisidir. Tüm yeterlilik testleri test edilmiştir ve aynı zamanda kurulumu da çok kolaydır.  İhtiyaçlarımızın tamamına karşılamaktadır. Windows 10 Simulator sisteminde oldukça kullanılmaktadır.

  • Virtualbox

Virtual Box, VM’nin bakımını ve çalıştırılmasını sağlayan içerisinde çok fazla nitelik bulunduran bir sanal makinadır. Virtual Box birçok işletim sistemini desteklemektedir.  Çalıştırabilmeniz için 30MB disk alanına ihtiyacımız vardır. Çok güçlü bir sanallaştırma yazılımı programına sahiptir.

  • HyperV

Hyper-V en çok bilinen ve en çok kullanılan sanal makinadır. 2008 yılında piyasaya sürülmüştür. Windows 10 işletim sistemi için çok erişebilir bir ara yüz bulunmaktadır. Kullanımı çok basittir, bu yüzdende çokça tercih edilmektedir. İşletim sistemlerini kolayca sanallaştırmaya yaramaktadır. Hyper-V yalnızca 64 bit Windows 10 ile çalışmaktadır.

Hyper-V programını çalıştırabilmemiz için arama bölümüne özellikler yazmamız gerekmektedir. Daha sonra da Windows özelliklerini aç ve kapat tıklamamız gerekmektedir. Windows 10 Simulator sisteminde en çok kullanılan sanal makinalardan birisidir. Son zamanlarda bu türden cihazlara olan ilgi de günden güne artış göstermektedir.

  • Citrix Hiper

Bu uygulama, masaüstü ve sunucuların sanallaştırılmasına yarayan optimize edilmiş bir sanallaştırma programıdır. Bu program sayesinde canlı ortamları basitçe otomatikleştirebilirsiniz. Ve aynı zamanda dağıtabilirsiniz. Bu yazımızda Windows 10 Simulator sistemlerinden bahsetmiş bulunduk.

Windows 10 Simulator nitelik düzeyi yüksek olan bir ürün olarak ön plana çıkmaktadır. Bu durum söz konusu ürünün son zamanlarda sıklıkla tercih edilmesini de mümkün kılmaktadır. Özellikle yeni nesil teknolojilerle desteklenen Windows 10 işletim sisteminin pratik çözümleri ortaya koyduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir