Windows

Windows 10 Kaybolan Dosyalar

Windows 10 Kaybolan Dosyalar

Windows 10 Kaybolan Dosyalar

Windows 10 Kaybolan Dosyalar problemi genelde eski işletim sisteminde yeni işletim sistemine yükseltirken veya işletim sistemini düşürürken ortaya çıkan bir problemdir. Klasörler, dosyalar ve kısayollar hatta resimler bile kaybolabilir. Kaybolan, silinen ve yedeği olmayan dosyaları kurtarmanın birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Yöntem 1: Windows 10 Kaybolan Dosyaları Önceki Sürümlerden Geri Getirme

Bu yöntem hem ücretsiz hem de basittir. Programsız bir şekilde Windows işletim sisteminin kendi sunduğu özellikleri kullanarak yapabilirsiniz. Fakat bunun için kaybolan dosyanın bulunduğu klasör ismini bilmeniz gerekmektedir. Klasör ismini biliyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilir, bilmiyorsanız bir sonraki yönteme geçebilirsiniz.

  • Masaüstünde yeni bir klasör oluşturun.
  • Oluşturduğunuz yeni klasörün adını kaybolan dosyanızı içeren klasör adı yapın.
  • Klasöre sağ tıklayın.
  • Özellikler seçeneğini tıklayın.
  • Önceki Sürümler sekmesine gidin.
  • Windows otomatik olarak silinen ya da kaybolan klasörün önceki sürümlerini arayacak ve size liste sunacaktır.
  • En sonda yer alan seçeneği seçerek Geri Yükle butonuna tıklayın

Yöntem 2: Sistem Geri Yüklemesi Yapma

İlk yöntem işe yaramadığı zaman sistem geri yüklemesi yapılması bir tercih olabilir. Bunu uygulamak için aşağıdaki adımları uygulayınız.

  • Windows tuşuna tıklayın.
  • Sistem Geri Yükleme seçeneğini bulun ve açın.
  • Dosyanın yüklü olduğunu hatırladığınız tarihteki geri yükleme noktasına geri dönün.

Bu adım sonrasında eğer ilgili tarihte dosyalarınız bilgisayarda bulunuyorsa dosyalarınız geri gelecektir.

Yöntem 3: Üçüncü Parti Bir Yazılım Kullanma

İnternet ortamında hard diskinizi tarayarak silinen dosyaları geri getirmeye yarayan birçok problem bulunmaktadır. Bu programlardan en popülerlerinden biri EaseUS dosya kurtarma yazılımıdır. Bu program ücretlidir ve tam kapsamlı tarama için ücret ödenmesi gerekir.

Orijinal Windows Kullanın

Windows cihazınızın orijinal olmaması ve güvenlik güncelleştirmelerini alamaması durumunda dosyalarınızda çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Windows 10 Kaybolan Dosyalar sorunu da bu problemlerden biridir. İşletim sisteminizi yükseltirken, sürümünü düşürürken hatta hiçbir şey yapmadığınız durumda bile Windows işletim sisteminiz orijinal değilse çeşitli problemlerle karşılaşmanız çok olasıdır.

Orijinal lisans satın alarak karşılaşabileceğiniz sorunları en aza indirmiş olursunuz. Orijinal lisans satın almak için Windows 10 Pro Lisans Satın Al sayfamız üzerinden güvenle ve en uygun fiyatlarla lisans satın alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir