Windows

Windows 10 Format CD si Fiyatı

Windows 10 Format CD

Windows 10 Format CD si Fiyatı

Özellikle son zamanlarda Windows 10 format cd si fiyatı konusunda etkili bir düzeyde araştırma yapmak gerekmektedir. Zir günümüz koşullarında pek çok farklı platformun bu alanda hizmet sunduğu da bilinmektedir. Tam da bu noktada Windows 10 format CD’sinin nasıl alınacağı dahası format atma işleminin nasıl yapılacağı da merak edilmektedir. İşte bu sorulara dair merak edilen tüm detaylar!

Bilgisayarların insan hayatına kattığı kolaylıklar saymakla bitmez.  Her zaman en iyisini sunmaya çalışan bilişim dünyası, bilgisayarlar için farklı işletim sistemleri ve donanımlar ile insanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için uğraşmaktadır.  Windows 10 ise  işletim sistemleri arasında donanım uyumu ve mükemmel sürümü ile taşıdığı üstün özellikleri nedeniyle en çok tercih edilen işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Sistem;  bilgisayarın sıfırlanmasını da kolaylaştırmakta,  bu ise kullanıcıların Windows 10 format cd si fiyat ne kadardır? Sorusuna cevap aramalarına neden olmaktadır.

Ancak önce Windows 10 işletim sisteminin taşıdığı özelliklerin bilinmesi gerekiyor. Sistem; bilgisayarda bulunan uygulamaların ne kadar donanım gerektirdiğini ve anlık performanslarını gösterir. Birçok bilgiye anında ulaşım olanağı sunan sistem, gelen bildirimlerin pencerelerde görünmesini engelleyerek, kişilerin odaklanmasını sağlıyor. Oyun içerisinde tek tuşla video ve ekran görüntüsü almayı sağlayan Windows 10; kullanıcısına karanlık tema sunarak, göz sağlığını koruyor. Üst düzey güvenlik sağlayan işletim sistemi tüm bu üstün özellikleri nedeniyle pek çok kişiye mükemmel bir bilgisayar kullanım deneyimi sunuyor.

Windows 10 Format CD İçin Neler Gereklidir?

Windows 10 format nasıl atılır araştırılmadan önce yapılması gereken ilk adım Windows 10 işletim sisteminin bilgisayara yüklenmesidir. Windows  10 işletim sistemi indirilmeden önce bilgisayarın UEFl destekleyip desteklemediğine bakılması gerekiyor. Bunun için öncelikle, bilgisayarda Windows tuşu +R ile birlikte çalıştır tuşuna basılır.Boşluğa msinfo 32 yazılır, sekmede UEFl yazıyor ise bilgisayar formata uygun demektir.

Bunun için olması gereken bir diğer cihaz ise en az 8GB ve üzerinde bir USB cihazına sahip olmaktır. Var olan bellek dolu ise önce belleğin temizlenmesi gerekiyor. Ayrıca format için bir diğer gerekli olan şey USB belleğinin biçimlendirilmesi ve kullanılması için kullanılan ve ücretsiz bir uygulama olan rufus’dur. Windows 10’un ISO dosyası’nın indirilmesi ile format için gerekli olan tüm adımlar böylece tamamlanmış olur.

Windows 10 Format Aşamaları Nelerdir?

Format işlemi pek çok kullanıcının bilgisayarlarını boşaltmak ve yeni uygulamalara yer açmak için başvurduğu yöntemlerin başında geliyor. Ancak bilgisayarlarında bilgi depolayan ve harici diske sahip olmayanlar  Windows 10 işletim sistemine de sahip değilse, format atma işlemi için bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Windows 10 format nasıl atılır araştırılmadan önce format için gerekli olan hazırlıkların yapılması gerekiyor.

  • İlk olarak bilgisayarda Windows 10 ‘un internet sayfasına girilmelidir. Buradan Vindows 10 ISO dosyası indirilmelidir.
  • Rufus adı verilen uygulama kullanılarak, 8 GB’lık USB flash üzerine Iso dosyası yazdırılmalıdır.
  • Bu arada bilgisayarda yüklü olan secure boot devre dışı bırakılmalıdır.
  • Iso yüklü USB bellek bilgisayara takılarak boot menüsü çalıştırılmalıdır.
  • Disklerin biçimlendirilmesi işleminden önce önemli dosyaların yedeklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.
  • En son olarak Windows 10’ın kurulacağı disk seçilmeli ve kuruluma başlanmalıdır.

Windows 10 Kurulumdan Sonrae Neler Yapılmalıdır?

Windows 10 format kurulumu USB belleğine kurulduktuktan sonra sırasıyla aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekir.

  • Öncelikle bilgisayar tamamen kapatılır.
  • İşletim sisteminin yüklü olduğu USB belleği bilgisayara takılr ve daha sonra bilgisayar açılır.
  • Format işlemini başlatmak için BIOS’a girmek şarttır. BIOS ekran açıldığında genel olarak alt kısımda yazar. Ancak görünmüyor ise anakart numarası ile internetten yapılacak kısa bir araştırmayla BIOS tuşu bulunabilir. BIOS menüsüne sahip bilgisayarlarda USB bulunup en sona taşınabilir. Eğer yoksa boot sekmesiyle aynı şekilde USB bulunup en üste alınabilir.
  • İşlem tamamlandıktan sonra seçilen çıkış tuşu ile Windows kurulum işlemi başlamış olacaktır.

Windows 10 kurulumundan önce yapılması gereken silme işlemi için Windows 10 format CD si fiyatı konusunda araştırmak gerekir. Ancak önce bilgisayar üzerinde bulunan önemli bilgilerin bir flash disk ya da bulut adlı uygulamaya depolanması gerekebilir. Format atıldıktan sonra Windows 10’un yeniden kurulması ise Windows’un en güncel ve etkili sürümüne sahip olmak için şarttır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir