Windows

Server 2012 Kullanıcı Ekleme

Server 2012 Kullanıcı Ekleme

Windows Server 2012 Kullanıcı Ekleme

Microsoft Windows Server 2012, özel işletim sistemi ve bulut uygulamaları oluşturmanıza olanak tanıyan bir platformdur. Networklerde kullanıcı eklemek önemlidir. Kullanıcılar bilgisayarınızda hak izinlerine sahip değiştirilen veya yeni oluşturulan erişim hakları ile çalışabilirler. Windows Server 2012 üzerinde kullanıcı oluşturmak için, Makine Yöneticisi Konsolu’na giriş yapılmalıdır. Ardından Kullanıcı Hesapları seçeneği seçilmelidir. Kullanıcı tanımlama ve hak izinleri ayarlarını içeren iki öğeli bir sürecin sol panelinde “Kullanıcı Hesapları” seçeneği seçilmelidir. Bu seçenek kullanıcı profillerinin oluşturulması, silinmesi ve düzenlenmesini sağlar. Kullanıcı hesabı oluşturmak için, Yeni Kullanıcı Hesabı oluşturma seçeneğini seçin. Bu seçeneğe tıklandığında, yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmak için kullanıcıya gerekli olan ayarların girilmesi gereken bir şablon karşımıza gelmektedir. Bu şablondaki alanlar kullanıcının ismi, parola gibi detaylarını içerir. Bu bilgilerin doğru olarak girilmesi gerekir.

Kullanıcıları Yetkilendirmek

Güvenlik için kullanıcıların yetkilendirmesinin sağlanması gerekir. Kullanıcıların hangi sistem kaynaklarına erişmesine izin verilip verilmeyeceğinin belirlenmesi bu sürecin bir parçasıdır. Windows Server 2012’de yetkilendirme, Yönetici Aletleri’ndeki Kullanıcı Hesapları seçeneği sayesinde kolay bir şekilde sağlanır. Oluşturulan kullanıcının gözüksün isteyip istemediğini, erişim haklarının hangi tür özelliklerin kullanılmasına izin verileceğini, erişim hakların hangi sistem kaynaklarına olduğunu belirlersiniz.

Server 2012 Kullanıcıların Güvenliğini Sağlamak

Windows Server 2012 ile kullanıcı güvenliğini sağlamak için çok sayıda ayar mevcuttur. Güvenli kimlik doğrulama sağlamak için parola politikalarının ayarlanmasını, şifre sıkça değiştirme özelliği ve parola karmaşıklık ayarları gibi kullanıcıya özel güvenlik seçeneklerinin kullanılmasını gerektirebilir. Öte yandan, Windows Server 2012 Firewall özelliği de kullanıcıların sistem kaynaklarına yönelik tehdit ve güvenliği sağlamaya yardımcı olan eksiksiz güvenlik anahtarlarını sağlar. Güvenlik duvarı tüm erişimleri tek tek kontrol eder. Bu sayede tehditleri de önlemiş olur. Bu, kullanıcıların güvenliğini etkin bir şekilde sağlamak için kritik bir özelliktir.

Windows 2012 Server, ölçeklenebilen bir sistemdir. Ayrıca tam donanımlı bir hizmet mantığını kullanıcılarına sunan popüler sunucu bir işletim sistemidir. Entegre işlevleri, özelleştirilebilirliği ve kullanım kolaylığıyla istemciler arasında popüler hale gelmiştir. Çoğu kurumsal sunucu için doğal bir seçim olan Windows 2012 Server, kullanıcıların merkezi olarak bir ortam oluşturmalarını sağlayan, users/groups ekleme ve yönetme yeteneğine sahiptir. Bu yazıda yöneticilerin Windows 2012 Server üzerinde kullanıcılar ekleme işlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayacak olan temel konseptleri, adımları ve sonrası işlemleri ele alacağız.

Windows 2012 Server kullanıcı ekleme işlemi, kullanıcılar hakkında bilgileri bir veritabanına kaydetmek için kullanılmaktadır. Kullanıcı bilgisi, kullanıcıların izinleri uygulamayı ve yönetmeyi kolaylaştıran bu veritabanında kayıtlı tutulur. Windows Kullanıcıları arasındaki farklı tüm özellikleri ayarlanabilir, bu nedenle özel kullanıcılar arasındaki farklılaşmaları ortadan kaldırmak için çalışabilirsiniz.

Windows Server 2012 Kullanıcı Ekleme için Gerekli Adımlar

Kullanıcı ekleme süreçte öncelikle yeni kullanıcıların veritabanına tanımlanması gerekir. Bunu yapmak için uygulamalı bir süreç olduğunu unutmayın. Windows Server lisansları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Öncelikle, sunucunun kullanıcı hesaplarının yönettiği kaynakları seçmelisiniz. Ardından, kullanıcıların gerçek isimleri, e-posta adresleri ve şifreleri belirtilmelidir. Bu oturum başlatmak için giriş sağlamak, erişim ve aracı kullanmak için gereklidir. Son olarak, kullanıcıların rolleri ve kapsayıcıları belirtilmelidir.

Kullanıcıların tasarlanması ve veritabanına tanımlanması sırasında, bu rol ve kapsayıcıların isimlendirilmesi sırasıyla gerçekleştirilmelidir:

1) Kullanıcının ismi: Bu kullanıcıların gerçek isimleridir.
2) Kullanıcı Kimliği: Sisteme ilk bağlanmada kullanılacağı için benzersiz olmalıdır.
3) Şifre: Bu da kullanıcının sisteme erişebilmesi için özel bir şifreyi vurgulamak için gereklidir.

Windows Server 2012 Kullanıcı Ekleme Sonrası İşlemler

Kullanıcı ekleme işlemleri bittikten sonra, artık Windows 2012 server kullanıcı erişimlerini isteyen kullanıcılarla iletişim kurabilir. Şimdi, kullanıcıların erişim izinlerini, güvenlik ayarlarını ve erişim denetimi listelerini ayarlamayı da düşünmelisiniz. Ayrıca, günlük erişim izinlerini belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra özel erişim koşulları tanımlayabilirsiniz. Bunun dışında kullanıcıların takma isimler olarak kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu sayede Grup Yönetimi ve Uygulamalı Ortamları (GPOs) ile, sistem denetimlerini de takip edebilirsiniz. GPO’lar, kullanıcılara/gruplarına AOL ile destek sağlayan ve iş akışlarının yönetilmesini sağlayan bir Microsoft teknolojisidir. GPO’lar, sistem kaynaklarını uyumlu bir durumda tutmak ve bilgi güvenliği hizmetlerinin çalışmasını sağlamak için kullanılır.

Windows Server 2012 Standard Lisans, Windows Server 2012 R2 Standard Lisans veya Windows Server 2012 R2 Datacenter Lisans seçeneklerinden birini kurduğunuz sürüme göre tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir