Windows

Retail lisans nedir? Retail – OEM – MAK Lisans Türleri Arasındaki Farklar?

Orijinal Windows 10

Retail lisans, tüm lisanslar arasında bazı farklılıkları ile öne çıkan ve kullanıcı deneyimi açısından daha fazla avantaj barındıran bir lisans türüdür. Daha çok Windows 10 yüklemek istediğinizde bu durum ile karşılaşırsınız. OEM ve MAK ile kıyaslanır ve özellik olarak her biri kendine özgü avantajları ile ön plana çıkar.

Bu 3 lisanslama türünü de ayrı ayrı incelemek ve aradaki farkı daha iyi deneyimlemenizi sağlamak istiyoruz. Şöyle ki;

Retail Lisans Nedir?

Retail, perakende anlamına gelir ve karşılığından da anlaşılacağı üzere tek bir ürün anlamına gelir. Ancak bu lisans ürünü aynı anda olmamak koşulu ile dilediğiniz kadar bilgisayarda ve diğer platformlarda kullanılabilir. Retail Key ile birlikte sunulan bu lisans, kutulu lisans olarak sunulmaktadır.

  • Aynı anda olmadığı müddetçe bir kaynaktan silip başka bir kaynakta sınırsız bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Yani platform sınırsız ancak kullanım limiti sınırlıdır. Birinde kullanabilmek için bu lisansın o an için boşta olması ve diğer platformlar tarafından tutulmaması gerekir.
  • Donanım değişikliği yapabilirsiniz. Bunun için herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.
  • Teknik destek ve ürün içi destek imkanlarından yararlanabilirsiniz.

OEM Lisans Nedir?

Original Equipment Manufacturer yani Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelen bu lisans türü, perakende olmayan ve çoklu alımlarda kullanılan bir lisanslama türüdür. Genelde evlerinizde ya da ofislerinizde kullanmakta olduğunuz bilgisayarlar bu lisanslama ile gelir. Zira, üretici bu lisanslamaları toplu olarak alır ve cihazlara entegre eder. Eğer cihazınızı aldığınızda Windows ürünleri kurulu ise, bu durumda OEM lisanslı bir ürün kullanıyorsunuzdur denilebilir.

  • Retail lisanstan farklı olarak sadece bir bilgisayara yüklenir ve diğer başka bir platforma taşınamaz.
  • Anakart değişimi dışında donanım değişimini desteklemez.
  • Doğrudan destek alamazsınız, üretici veya satıcınız ile iletişime geçmeniz gerekecektir.
  • Windows sürümleri arasında yükseltilme ile elde edemezsiniz. Doğrudan yükleme yapmanız gerekir.

Volume MAK Lisans

Aynı anda birden fazla bilgisayarda kullanılabilir. Ofis ve kamu kurum ve kuruluşları gibi aynı anda onlarca bilgisayarların bulunduğu ve kullanıldığı yerlerde tercih edilir. Ancak kaç cihazda kullanılacağı, tedarikçiye belirtilmesi gerekir. Çünkü her ne kadar birden fazla bilgisayarda kullanacak olsa da, bu bilgisayarların sayısı belirtilmesi gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir