Office

Office Yerine Ne Kullanabilirim?

Office Yerine Ne Kullanabilirim?

Office Yerine Ne Kullanabilirim?

Microsoft Office, adından da anlaşılacağı üzere Microsoft tarafından geliştirilen ve sürümlerine göre Windows, MAC, iOS ve Android tabanlı işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen bir ofis yazılım paketidir. Birçok kişi ofis yazılım paketi olarak Microsoft Office kullanmaktadır. Peki, Microsoft Office yerine ne kullanabilirim sorusuna nasıl yanıt verebiliriz?

Microsoft Office, esasında piyasadaki en iyi ofis yazılımıdır. İnsanların alternatifleri kullanmasının sebebi ücretleridir. Office Lisans Satın Al sekmesinden çok uygun fiyatlarla lisans satın alabilirsiniz. Office 365 Lisanslı Hesap, Office 2016 Pro Plus, Office 2019 Pro Plus ve Office 2021 Pro Plus alternatifleri ile iki haneli ücretler ödeyerek ve kendinizi de bütçenizi de yormadan problemsiz olarak kullanabilirsiniz.

Yine de alternatiflere göz atalım. Fakat bu alternatif programların Microsoft Office yanında birçok dezavantajı olduğunu belirtelim.

WPS Office

WPS Office, sık kullanılan işlevleri gerçekleştirebilen bir Office yazılım paketidir. Birden çok platformdan kullanılabilir ve PDF dosyalarını açabilir. Yazım denetimiyle ilgili önerileri (Word’da alışık olduğumuz altını kırmızı çizip bize önerdiği sözcükler) stabil değildir. Anlambilim, dil bilgisi ve söz dizimi açısında doğru değildir. Bulut depolama alanı neredeyse yok denecek kadar azdır ve ODF desteği yoktur.

LibreOffice

En çok kullanılan Office yazılımlarından biri olan LibreOffice, Microsoft Office uygulamalarına benzer tarzda ve işlevde uygulamalar içermektedir. Tabi ki tasarım açısından Microsoft Office kadar muhteşem değildir. Bazı Microsoft Office belgelerinin Word ya da Excel’deki özel biçimlendirmelerini açamaz, bozuk dosya olarak gösterir. Uygulamanın hesaplama programında biçimlendirme problemi mevcuttur ve bazı araçlar işlevsel değildir. Henüz bunlara çözüm bulunamamıştır.

Apache OpenOffice

Windows, Linux, Mac ve Solaris gibi işletim sistemlerinde çalışan Apache OpenOffice, Word ve Excel gibi temel uygulamaları sunar. Fakat tasarım açısından Windows XP’e benzer eski bir tasarımı mevcuttur. Bazı araçlar da görevlerini tam olarak yerine getirememektedir.

iWork (Mac için)

iWork, Apple tarafından geliştirilmiştir ve yalnızca Mac için kullanılabilir. Birden çok MAC kullanıcısı aynı belge, e-tablo veya sunum üzerinde ortak olarak eş zamanlı biçimde çalışabilir. Acemi MAC kullanıcıları için programların ana temasını öğrenmek adına uygundur. Belgelerinizi yedeklemek için yalnızca bir Windows cihazında iCloud kullanabilirsiniz. Microsoft Office sürümlerinden belgeleri açarken hatalarla karşılaşılır.

FreeOffice

FreeOffice, üç ayrı programı olan basit bir Office yazılımıdır. Bulut depolamayı desteklemez ve sınırlı sunum özelliklerine sahiptir. Microsoft Office dünyasında yer alan PowerPoint gibi bir sunum programına sahip olsa da işlevsel olarak yanına yaklaşamamaktadır. Elektronik tablolar da grafik özelliklerden yoksundur.

Polaris Office

Polaris Office, INFRAWARE tarafından mobil kullanıcılar göz önüne alınarak geliştirilmiştir. iPad, iOS, Android tabanlı akıllı telefon ve tabletlerde çalışmaya alışanlar için tasarlanmıştır. Polaris Office, tarayıcıda düzenleme yapmaya izin vermeyen ve bulut depolamanın kullanılamadığı bir Office programıdır. Fakat artı olarak hemen hemen tüm cihazlarda çalışabilmektedir ve mobil ekrana uyumludur.

OnlyOffice

OnlyOffice, yaygın kullanılan birkaç ofis uygulamasını içerir. iOS mobil uygulaması NextCloud ile bağlantı kuramadığından iOS cihazlarda kullanılması çok zordur. Dosyaları açarken çok yavaş bir şekilde açılır çünkü sunucusuna bağlanması gereklidir. Yaptığınız değişiklikler de adeta takılan bir bilgisayar gibi geç işlemektedir.

SSuite Office

SSuite Office, küçük boyutlu bir Office programıdır. Yaygın dosya formatlarını destekler ve kurulum için yan programlar (Java ya da DotNet gibi) gerekmez, portable bir programdır. Boyutunun küçüklüğü de bu sebepten kaynaklanmaktadır. Sunum programının düzenleme aracı yoktur ve SSuite içerisinde bulunan web tarayıcısı o kadar eskidir ki bazı web sitelerini açamaz. Yazım denetimi de bulunmamaktadır.

Office Yerine Ne Kullanabilirim – En İyi Office Programı Hangisidir?

Yazımız boyunca 8 farklı Office programını inceledik. Fakat en iyi Office programı kesinlikle Microsoft Office’dir. Sürekli aldığı güvenlik ve geliştirme güncellemeleri sayesinde kullanıcılara en iyi deneyimi sunar. Yüksek fiyatı sebebiyle tercih edilmesi zorlaştığı için sizlere Office 365 Lisanslı Hesap ürünümüzü uygun fiyattan sağlamanın gururu içerisindeyiz. Hemen sayfalarımızı ziyaret ederek en uygun fiyatlı şekilde Office yazılımına sahip olabilirsiniz.

Sıraladığımız programların her birinin ücretsiz olduğundan dolayı dezavantajları, hataları bulunmaktadır. Bu yazımızı okuduktan sonra Office yerine ne kullanabilirim sorusuna cevap bulabildiğinizi düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir