Office

Office Programları Nelerdir?

Office Programları Nelerdir

Office Programları Nelerdir?

Bilgisayar kullanıcıları için Office programları olmazsa olmazlardandır. Peki, Office programları nelerdir ve ne için kullanılır? İşletim sistemi üzerine kurulan programlar ihtiyaç karşılamaya yöneliktir. Üstelik bu programlar dünya çapında bir milyardan fazla insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bilgisayarda bulunan mevcut uygulamalar her ihtiyacı karşılamaya yeterli olmamaktadır.

Örneğin; Microsoft Pad uygulaması Windows’ da bulunan ve ücretsiz bir sözcük işleme uygulamasıdır. Ancak bir kitap yazmak için yeterli değildir. Bunun yerine bir Office programı olan Word uygulaması kullanılabilir. Bunun yanında birçok işletme Office programlarını profesyonel bir şekilde kullanmaktadır. Üstelik kullanımı neredeyse şirketlerde standartlaşmıştır.

Özellikle kurumsal şirketler için büyük veri tabanlarını yönetebilmek için kullanıcılara yönelik uygulamalar bulunmaktadır. Aynı şekilde gelişmiş olarak elektronik tablo hesaplamaları yapmaya imkân tanıyan programlarda bulunmaktadır. Hem kişisel hem de profesyonel anlamda video ve müzik içeren sunumlar bu programlar sayesinde yapılabilir.

Günümüz koşullarında Office programlarının etkili bir seviyede kullanıldıkları bilinmektedir. Bu noktada Office programlarının her zaman etkili bir altyapıya sahi olduklarını da ifade etmek mümkün olmaktadır. Elbette ki son zamanlarda Office programlarının çeşitli versiyonları da karşımıza çıkmaktadır. İşte Office programlarının ön plana çıkanları!

Office Programları Çeşitleri

Bilgisayardaki uygulamaların yeterli kalmadığı durumlarda kullanıcılar tarafından satın alınıp kullanılan Office programları çok fazla çeşide sahiptir. Office programları nelerdir ve ne için kullanılır denildiğinde bu sorunun birçok cevabı vardır. Örneğin Word uygulaması yazı yazmak ve düzenlemek için kullanılır.

Elektronik tablolama yapma imkânı veren Excel programı sayesinde raporda oluşturulabilir. Formül yapma özelliğinden dolayı birçok işletme tarafından rutin bir şekilde kullanılmaktadır. Kayıt etme özelliği ile tekrar içine girip kullanma ve değiştirme özelliği sunmaktadır. Sunum yapmak için kullanılan Powerpoint uygulaması Office programları arasında çok tercih edilenlerdendir.

Slayt hazırlama özelliği ile sunum yapanların vazgeçilmezidir. Ayrıca geçiş özelliği, tetikleyiciler, tema özelliği ve animasyon sekmesi ile tercih sebeplerindendir. Bir e-posta uygulaması olarak bilinen Outlook programı ise şirketler için olmazsa olmazlardandır yine. Ancak sadece e-posta alıcısı değildir. Posta alıp göndermenin yanında randevuların sistemlenmesini sağlar. Yazışma sayfası imkânı sağlar. Ayrıca ajanda özelliği vardır.

Güncel Office Programları Nelerdir?

Office programları söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı alternatif seçenek çıkmaktadır. Bu noktada Office programları nelerdir? Sorusuna aşağıdaki gibi yanıtlar vermek de mümkün olmaktadır:

  • Word
  • Excel
  • Access
  • Outlook
  • Powerpoint

Word Office Programı

Office programları arasında en popüler olanı Word programıdır. Word geniş bir alanda kullanım özelliğine sahip olan bir program olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam olarak bir kelime işlemci olarak tanımlanan bu program, metinsel işlemler söz konusu olduğunda pratik bir şekilde hizmet sunmaktadır. Word programı metinleri oluştururken, adres mektuplarını birleştirirken ya da standart tablolar oluştururken pratik çözümler sunabilen bir programdır. Bundan dolayı da günümüz itibariyle hemen her cihazda bu programa rastlamak mümkün olmaktadır.

Excel Office Programı

Excel programı Office programları arasındaki en geniş kapsamlı olanlarındandır. Özellikle tablolama işlemleri söz konusu olduğu zaman Excel, son dere etkili çözümler sunmaktadır. Formüller üzerinden özet bir raporlama da içeren bu program aynı zamanda nitelikli bir programlama diline de sahiptir. Bundan dolayıdır ki program hesaplama başta olmak üzere, farklı işlemleri de başarılı bir şekilde yapabilmektedir. Ancak Excel programından üst seviyede yarar elde etmeyi istiyorsanız mutlaka bu ürüne dair geniş kapsamlı bir eğitim de almalısınız!

Access Office Programı

Office programları nelerdir? Sorusu sorulduğunda veri tabanları data akışı sağlayan Access programı da akıllara gelmektedir. Özellikle Office programlarına etkili bir düzeyde veri akışının sağlanması noktasında bu program etkili bir hizmetin merkezi konumunda yer almaktadır.

Outlook Office Programı

Genellikle paket programlarının içerisinde yer alan Outlook, e-posta kullanıcılarına pratik çözümler sunmaktadır. Bu program aynı zamanda randevularınızı zamanlayabileceğiniz ya da kişilerinizi ekleyerek görevler oluşturabileceğiniz etkilim bir programdır.

Powerpoint Office Programı

Sunumlar hazırlanması noktasında etkili çözümler ortaya koyan Powerpoint; aynı zamanda marka ve ürün tanıtımları için de pratik çözümler sunmaktadır. Slayt hazırlama sürecine olumlu katkılar sunan bu ürün, son zamanların en popüler ürünleri arasında da yer almaktadır. Elbette ki bu ürünlerin tamamından yüksek bir performans elde etmeyi isterseniz, mutlaka orijinal sürümlerini kullanmalısınız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir