Office

Office Lisansınız Orijinal Değil ve Yazılım Sahtekarlığı Kurbanı Olabilirsiniz

Office Lisansınız Orijinal Değil ve Yazılım Sahtekarlığı Kurbanı Olabilirsiniz

Office Lisansınız Orijinal Değil ve Yazılım Sahtekarlığı Kurbanı Olabilirsiniz

Microsoft Office uygulamalarında lisanssız ürünlerde sıklıkça karşılaşılan “EYLEM GEREKLİ” ve ardından yer alan “Office lisansınız orijinal değil ve yazılım sahtekarlığı kurbanı olabilirsiniz. Bugün orijinal Office ile hizmet kesintilerinin önüne geçin ve dosyalarınızın güvenini sağlayın” gibi mesaj karşınıza çıktıysa bu mesajın sebeplerini merak ediyor ve çözmek istiyorsunuzdur.

Günümüzde Microsoft Office kullanıcılarında görülen ve internette sıklıkça aratılan “office lisansınız orijinal değil ve yazılım sahtekarlığı kurbanı olabilirsiniz” mesajı bir hata değildir. Size Microsoft Office tarafından gönderilen bir mesajdır. Hangi Office uygulamasını daha yoğun ve aktif olarak kullanıyorsanız öncelikle bu uygulamada ilgili bildirimi görmeye başlarsınız. Microsoft Office uygulamaları olan Word, Excel, PowerPoint, Access ve Outlook uygulamalarında bu bildirim görülebilir. Microsoft Office tarafından gönderilen bu bildirim Office 2016, Office 2019, Office 2021 ve Office 365 uygulamalarında ortaya çıkabilir. Tüm bu uygulamalarda ortaya çıkan hata için çok basit bir çözüm vardır.

Bu bildirimi aldığınızda henüz kullanımınız kısıtlanmamıştır ve Office uygulamalarını kullanabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızda lisans olmadığı görüldüğünden dolayı belli bir süre sonra uygulamalar da kısıtlanacaktır. Microsoft Office ürünlerinin Türkiye’de yüksek fiyatlarla satıldığından dolayı alternatif çözümler deneyebilirsiniz. Tamamen orijinal olan ve bu uyarıyı ortadan kaldıran Office 2016 Lisans Satın Al veya Office 2019 Satın Al işlemlerini gerçekleştirerek hem bu bildirimin önüne geçersiniz hem de bundan sonraki tüm güncellemeleri alarak belgelerinizi daha güvenli bir şekilde saklamış olursunuz.

Neden Orijinal Office Lisansı Kullanmalıyım?

Orijinal Office lisansı (Office 2016, Office 2019 veya Office 2021) ya da lisanslı bir abonelik hesabı (Office 365) kullandığınızda bilgisayarınızdaki belgelerinizi güvenle korumuş olursunuz. Office ürünlerine gelecek olan tüm güncellemeleri ücretsiz bir şekilde edinebilir ve bilgisayarınızı da güven altına almış olursunuz. Office 365 abonelik hesabı kullandığınızda ise bilgisayarınız bozulsa ve kullanılamaz hale gelse bile bulut depolaması sayesinde dosyalarınıza istediğiniz yerden, hiçbir kaybınız olmadan tekrar erişebilir ve geri yükleme yapabilirsiniz.

Eğer orijinal bir kaynaktan Office satın alıp yüklediyseniz buna rağmen hala “Orijinal Office Satın Al” gibi bir mesaj görüyorsanız sahte sürümün tüm dosyalarını bilgisayardan kaldırdığınıza emin olmalısınız. Bunun için iki farklı yolu deneyebilirsiniz. İlki bilgisayarınızdan tamamen Office uygulama ve dosyaları silmeniz ikincisi ise bilgisayarınıza format atmanız olacaktır.

Sahte Office Lisansını Kaldırma

Orijinal Office sürümünü yüklemeden önce sahte olan sürüm kaldırılmalıdır. Office Kaldırma Destek aracını Microsoft’un resmi sayfasından indirerek çalıştırmanız ve sahte olan sürümünüzü seçmeniz yeterlidir. Office, sizin için sahte olan tüm dosya ve uzantılarını kaldıracaktır. Orijinal olmayan Office sürümlerini bu yolla kaldıramadıysanız ve/veya uyarı devam ediyorsa bir üst paragrafta belirttiğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Sahte Yazılımın Tehlikeleri

Sahte yazılımlar yalnızca Office için değil tüm programlar için yapısal olarak tehlikelidir.

  • Üçüncü kişiler tarafından oluşturulan ve sahte olan yazılımların tamamı güvenlik önlemlerini içinde barındırmaz. Bağlı bir sunucusu olmadığı için de barındırması imkansızdır.
  • Sahte olarak üretilmiş olan yazılım kendi içerisinde güvenli olsa bile sizi kötü amaçlı yazılım saldırılarına dolayısıyla birçok farklı virüse karşı savunmasız bırakır.
  • Sahte yazılım kullanımı dosyaların bozulmasına ve veri kaybına da yol açabilir.
  • Üstelik bunların yanı sıra sahte yazılımlarda güvenlik güncelleştirmelerini de alamadığınız için direkt olarak tüm iş ya da bireysel faaliyetleriniz saldırıya maruz kalabilir, kesintiye uğrayabilir veya tamamen durdurabilir.

Office Lisansınızın Orijinal Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

  • Microsoft Office yazılımının orijinal olup olmadığını test etmek ve görüntülemek istiyorsanız öncelikle bir Office programını (Word ya da PowerPoint olabilir) çalıştırın.
  • Ardından sol üstte yer alan Dosya butonuna tıklayın.
  • Hemen ardından açılan pencerede Hesap kısmına tıklayın.
  • Açılan pencerede sağ bölümde Office ürününüzün etkinleştirilip etkinleştirilmediği belirtilecektir.
  • Ek lisans bilgilerini görüntüle butonuna tıklayarak lisans kodunuza ve orijinal olup olmadığına ulaşabilirsiniz.

Her etkinleştirilen Office programı orijinal değildir. Ek lisans bilgilerinde lisans kodunun görülebilmesi ve güncellemelerin açık olması gerekir. Şimdilik herhangi bir durumdan dolayı Office 2019 Pro Plus almaya hazır değilseniz internet tarayıcınız üzerinden Office programlarını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Office uygulamalarını ücretsiz kullanmak için Office.com adresinden bir Microsoft hesabı açmanız veya hesabınızla giriş yapmanız yeterlidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir