Windows

Miracast Windows 10 Nedir?

Miracast Windows 10 Nedir?

Miracast Windows 10 Nedir?

Miracast; cihazların ekranını, monitörlerin ekranını ve projeksiyon cihazlarının kablosuz olarak yansıtılması için kullanılan bir teknolojidir. Kablosuz bağlantıyı sağlamak için Windows 10 işletim sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Miracast Windows 10 birçok kolaylığı beraberinde getirmektedir. Bunun nedeni son teknolojiye uygun bir uygulama olmasıdır. ‘’Wi-Fi üzerinden HDMI’’ olarak da adlandırılır.

Miracast, akla gelebilecek tüm; bilgisayar, dizüstü, tablet ve telefon gibi akıllı cihazları kablosuz bir şekilde monitörlere bağlar. Aynı şekilde kablosuz bir şekilde akıllı cihazların televizyonlara bağlanmasını sağlayan bir teknoloji sistemdir. Windows’ta kullanmak isteyen kişiler için Miracast desteği 8.1 güncellemesi ile birlikte gelmektedir. Kullanmaya başlamadan önce Windows 10 için Miracast sürücülerinin bilgisayara kurulması gerekmektedir.

Miracast Windows 10 kullanıcısına çok sayıda önemli avantajı sunabilen özel bir yazılım olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum söz konusu yazılıma olan ilgiyi de arttırmaktadır. Tam da bu noktada Miracast Windows 10’a orijinal bir şekilde sahip olmanın önemi bir kez daha karşımıza çıkmaktadır. Zira bu üründen yüksek düzeyde bir performans elde etmeyi istiyorsanız mutlaka orijinal sürümüne sahip olmak durumundasınız!

Miracast Windows 10 ile Projeksiyon Özelliği

Miracast kurulumun yapılması için bilgisayara güncellemelerinin Miracast sürümünün güncel olması son derece önemlidir. Bu anlamda lisanslı ürün kullanmak, sonradan yaşanacak bağlantı ve hata sorunlarını giderecektir. Bununla birlikte Miracast Windows 10 kurulumu için güncel sürümler, akıllı cihazlarda kullanımı kolaylaştırmaktadır. Miracast sayesinde TV ekranını başka bir ekrana yansıtmakta mümkündür. Bunun için harici bir ekran olması gerekmektedir.

Akıllı cihazlar için bağlantı kullanılacaksa, cihazların izin panellerine giriş yaparak izinlerin aktifleşmesi gerekmektedir. Bunun için kullanılacak ve yansıtılacak ekran için izinler aktifleştirmeniz gerekmektedir. Bilgisayarın Miracast sürümünü denetleyip denetlemesinin kontrollerini yapmanız, kurulum sırasında sorun yaşamınızın önüne geçecektir. Bunun için DirectX araç takımının kullanılması gerekmektedir.

Miracast Windows 10 Lisanslı Kullanımı

Kablosuz HDMI olarak düşünülen ekran yansıtma sürümü, Wi-Fi desteği ile çalışmaktadır. Büyük alanlarda, konferans sunum ve ders anlatımı gibi ortamlarda sıklıkla ihtiyaç duyulan ve pratik bir yöntemdir. Evde film izlemenin tadını çıkartmak için etkilidir. Ancak sorunsuz ve akıcı bir izleme için en son sürüme ve lisanslı sürüme ihtiyaç duyulmaktadır.

Windows’un herhangi bir ürünü lisanssız bir şekilde kullanıma uygun değildir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi bilgisayarın virüse açık olmasıdır. Sürekli güncellenen ürünlerin güncel ve kullanılabilir olması için uygun fiyatlardaki lisanslı ürünler tercih edilmelidir Bu bağlantı yaptığınız diğer cihazlarınızı korumanızı da sağlamaktadır. Miracast Windows 10 son güncel sürümü 8.1 ile tüm bilgisayarlara entegre edilmiştir.

Miracast Windows 10 Ekrana Bağlanma

Bir bilgisayarı ya da akıllı cihazı başka bir ekrana yansıtmak için dikkate alınacak özellikler bulunmaktadır. Bunların başında aygıtın bir ağa bağlı olup olmadığıdır. Miracast internet üzerinden, kablosuz bir şekilde yansıtma yapmaktadır. Bu yüzden bağlantı ayarlarının yapıldığından emin olunması gerekir. Daha sonra Windows araç çubuğundan bağlanma ekranını bulun ve ‘’Bağlan’’ ekranına tıklayın.

Miracast Windows 10 için aygıt arama yaparken, bağlanmak istediğiniz aygıt çıkana kadar bekleyin. Daha sonra bağlanacağınız aygıtı seçerek bağlanma işlemini başlatın. Windows ekrana bağlanıncaya kadar bekleyin. Bağlantının tamamlanmasının ardından Windows, otomatik olarak projeksiyon moduna geçecektir. Böylece istenilen ekrana yansıtma işlemi başlamaya hazır durumdadır. Eğer bu ayarın değiştirilmesi gerekiyorsa ‘’Projeksiyon Modunu Değiştir’’ ayarını seçebilirsiniz.

Tüm Akıllı Cihazlar İçin Miracast

Wi-Fi Direct uygulaması ile Android telefonlar görülen ve iki cihazı uçtan uca birbirine bağlayan teknoloji pratik bir izleme sağlamaktadır. Kablosuz bir şekilde içeriklerin akışını da yönetebilen bu teknoloji, cihazlar arası rahat bir geçiş de sağlıyor. Kolay kullanımı sayesinde film izleme ya da sunum yapmakta kolay bir hal alıyor.  Böylece pratik bir şekilde bütün akıllı cihazlarla etkileşim içerisinde yer almanız da mümkün oluyor.

Miracast’ın en büyük özelliği ise bağlamak için bir kabloya ihtiyaç duyulmamasıdır. Windows 8.1 güncellemesi sayesinde Windows 10’a entegre edilen bu özellik, pratik çözümleri beraberinde getiriyor. Bir kere bağlandıktan sonra cihazları otomatik olan bulan Miracast Windows 10, tüm aile bireyleri için kolaylık sağlıyor. Akıllı cihazlara indirilen uygulamalar da bu sürümü desteklemektedir. Miracast’ın android uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir