Windows

DxDiag Windows 10

DxDiag Windows 10 Hatası

DxDiag Windows 10

DxDiag Windows 10 işletim sistemlerinde DirectX programının işlevselliğini test etmek ve videoda ya da seste ortaya çıkan donanım sorunlarını gidermek için kullanılır. Türkçe açılımı DirectX Tanı Aracı olaran DxDiag, tarama sonuçlarını bir metin dosyasına kaydedebilir. Bu metin dosyalarını genellikle teknik forumlarda paylaşarak donanım arızası veya uyumsuzluk problemlerini keşfedebilirsiniz. DxDiag; Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemleri üzerinde kullanılabilir.

DxDiag programının penceresinde bulunan Sistem (System) sekmesi içerisinde geçerli DirectX sürümünü, bilgisayarınızın adını, işletim sisteminizin tam sürümünü ve BIOS hakkındaki bilgiler görüntülenebilir. Görüntü (Display) sekmesi içerisinde mevcut görüntü ayarları ve video donanımı hakkında bilgiler yer alır. Bligisayarınızda birden fazla monitör kullanıyorsanız DxDiag programında her monitör için bilgileri ayrı sekmelerde görebilirsiniz. Bu sekme sorun giderme amacıyla birkaç işlevsel uygulama da sağlayabilir. Örneğin AGP Doku Hızlandırmasını devre dışı olarak bırakabilir. Müzik (Sound) sekmesi içerisinde bilgisayarın MIDI ayarlarıyla ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Bilgisayarınızda müzikle ilgili farklı yazılım ve donanımları görebilirsiniz. Giriş (Input) sekmesi içerisinde bilgisayarınızda kurulu klavye ve fare gibi giriş aygıtları hakkında bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu cihazlarla ilgili sorunlar varsa da bu sekmede görülür. DxDiag, kurulu DirectPlay Servis Sağlayıcı bilgilerini de kullanıcılara sunar.

DxDiag Windows 10 Orijinal Lisans

DxDiag programında görüntülenen sistem hataları genellikle güncellemelerle otomatik olarak giderilir. Fakat Windows güncellemelerini bilgisayarınıza yükleyebilmek için cihazınızın orijinal Windows 10 lisansa sahip olması gerekir. Cihazınızın orijinal olmaması durumunda güvenlik güncelleştirmelerini alamayacağınızdan kötü amaçlı kişilere karşı bilgisayarınızı açıkta bırakmış olursunuz. Orijinal Windows Lisans anahtarına sahip değilseniz Windows 10 Pro Satın Al sayfamız üzerinde güvenle ve uygun fiyatlarla Windows Lisansı Satın Al işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir