Windows

DNS Flush Windows 10

DNS Flush Windows 10

DNS Flush Windows 10

DNS Flush Windows 10 işlemi, önbellekte yer alan tüm bilgileri kaldırır. Böylelikle bozuk önbelleklerin kaldırılmasında yararlı bir işlemdir. DNS önbelleği içerisinde yakın zamanda ziyaret ettiğiniz internet sitelerini ve bu internet sitelerini barındıran web sunucularının IP adresleri bulunur. Aradan zaman geçtikçe biriken önbelleği temizleyerek web sunucularıyla iletişimi iyileştirebilirsiniz.

DNS Flush Windows 10 Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki adımları takip ederek DNS Flush işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

  • Sol alt köşede yer alan Windows tuşuna tıklayın.
  • Arama çubuğuna cmd yazınız.
  • Karşınıza çıkan uygulamaya tıklayın. (Command Prompt veya Komut İstemi)
  • Açılan pencerede ipconfig /flushdns yazın.
  • Enter tuşuna basın.

Komut istemi üzerinden DNS önbelleğinin boşalttığına dair bir mesaj alacaksınız.

Ardından exit yazarak Enter tuşuna basın ve komut istemini kapatın. Bu işlem yerine pencerenin sağ üst köşesinden komut istemini kapatmanız da aynı işlevi sağlayacaktır.

Dipnot: Aynı zamanda Microsoft’un resmi sitesinde yer alan PowerShell özel makalesinde de bu adımları görüntüleyebilirsiniz.

Dns Flush işleminin sağlanması, bilgisayarınızın daha stabil çalışması içindir. Fakat Windows 10 yüklü bilgisayarınızın daha iyi ve efektif bir şekilde çalışmasını istiyorsanız Microsoft tarafından gelen tüm güncellemeleri de alması gerektiğini sizlere aktarmamız gerekir. Bunun için de Windows 10 lisansınızın olması ve güncellemelerinizin açık olması gerekir. Eğer Windows 10 lisansınız yoksa veya işletim sisteminiz orijinal değilse Windows 10 Pro Lisans Al sayfasından hem ucuz hem de kolayca orijinal Windows 10 Pro lisansı satın alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir