Windows

Bilgisayarı F Klavyeye Çevirme Windows 10

Bilgisayarı F Klavyeye Çevirme Windows 10

Bilgisayarı F Klavyeye Çevirme Windows 10

Bilgisayarı F Klavyeye Çevirme Windows 10 bilgisayarlarda Q klavye ya da farklı bir klavye türü yerine F klavye kullanmak isteyen kullanıcıların tercih ettiği bir yöntemdir. Windows işletim sisteminde iki veya daha fazla dil için klavye düzenini etkinleştirebilirsiniz. Dilleri etkinleştirdikten sonra farklı klavye düzenlerini kullanan diller arasında dil çubuğu adı verilen aracı kullanarak geçiş yapabilirsiniz. Yalnızca birkaç simge ya da klavyenizde olmayan harfler, karakterler girmeniz gerekiyorsa farklı bir klavye düzenine geçmeden simge eklemeniz mümkündür.

Q Klavye Bilgisayarı F Klavyeye Çevirme Windows 10

Dil çubuğuna tıklayarak dili veya klavye türünü değiştirdiğinizde fiziksel klavyenizin düzeni geçiş yaptığınız dilin klavyesi haline gelir. Aşağıda sıraladığımız durumlarda dil çubuğunu kullanabilirsiniz;

 1. Latin alfabesi kullanan (İngilizce, Türkçe vb.) dillerde Latin alfabesi kullanmayan diller (Arapça, Japonca vb.) arasında geçiş yapmak isterseniz
 2. Korece ve Japonca gibi Latin alfabesi kullanmayan diller arasında geçiş yapmak isterseniz
 3. Türkçe ve Fransızca gibi Latin alfabesi kullanan ancak noktalama işaretleri gibi farklı özelliklere sahip yerel dilleri kullanmak isterseniz dil çubuğunu kullanabilirsiniz.

Dil çubuğu genelde Windows çubuğunun sağ tarafında yer alır. Buradaki TR simgesine tıkladığınızda eğer daha önceden eklediğiniz bir dil varsa bu dile geçiş sağlayabilirsiniz. Klavye düzenleri arasında geçiş yapmak için Alt+Shift tuşlarına basabilirsiniz. Bahsettiğimiz TR simgesi temsilidir. Bilgisayar dilinize göre farklı bir dilin kısaltması da burada yer alabilir. Yalnızca tek bir dil kullanacaksanız (Örneğin Türkçe) ve bu dilde farklı klavye düzeni arasında geçiş yapacaksanız yine dil çubuğunu kullanarak klavye değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarı F Klavyeye Çevirme Windows 10 Yolları

Yukarıda anlattığımız adımlar işinize yaramadıysa veya bilgisayarınızda dil çubuğunu bulamıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek dil çubuğunun gizliliğini kaldırabilir ve dil çubuğunu görünür hale getirebilirsiniz.

 • Windows tuşuna basın.
 • Denetim Masası‘na gidin.
 • Saat, Dil ve Bölge‘nin altında yer alan Giriş Yöntemlerini Değiştir butonuna tıklayın.
 • Açılan pencerede Gelişmiş Ayarlar butonuna tıklayın.
 • Giriş yöntemleri değiştiriliyor yazan iletişim kutusu altında “Kullanılabildiğinde masaüstü dil çubuğunu kullan” butonunu işaretleyin.
 • Hemen sonra sağ tarafta yer alan Seçenekler butonuna tıklayın.
 • Metin Hizmetleri/Giriş Dilleri adında bir pencere sizi karşılayacak. Bu pencerede Dil Çubuğu sekmesine geçin. Masaüstünde Kayan ya da Görev çubuğuna yerleşik seçeneklerinden birini seçin.

Bu adımların ardından artık dil çubuğunuzu masaüstünüzde görebilirsiniz.

Farklı Bir Klavye Düzenine Geçmeden Simge Ekleme

PowerPoint sunularınızda ya da tablolarınızı barındırdığınız Excel dosyalarınızda kolayca özel karakterler, matematiksel simgeler ya da harfler ekleyebilirsiniz. Simgeleri ya da özel karakterleri eklerken olması gereken en önemli şey kullandığınız yazı tipidir. Tüm yazı tipleri karakterleri uluslararası düzende kabul gördüğü gibi çıkarmaz. Örneğin Arial yazı tipinde kesir karakterleri varken Fil yazı tipinde bu karakterler yoktur. Sonuç olarak eklemek istediğiniz karakterleri sorunsuz bir biçimde çalışmanıza eklemek için doğru yazı tipini bulmalısınız. Para birimi, nota işareti veya onay (check) işareti gibi simgeleri eklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Word, Excel ya da PowerPoint’de üst menüde yer alan Simge butonuna tıklayın.
 • Bir simge seçin ya da aradığınız simgeyi bulmak için Diğer Simgeler butonuna tıklayın.
 • Farklı yazı tipi kümeleri farklı simgeler içerir.
 • En fazla simgenin bulunduğu yazı tipi Segoe UI‘dir. Dilerseniz bu yazı tipini seçebilirsiniz. İstediğiniz simgeyi bulduktan sonra çift tıklayın.

Ardından simge dosyanıza eklenmiş olacaktır. Kapat tuşuna basarak simge penceresinden çıkabilirsiniz.

Not: Simgenizi daha büyük ya da küçük hale getirmek için simgeyi seçerek yazı tipi boyutu ayarlarıyla simgenizi daha büyük ya da küçük hale getirebilirsiniz.

Aynı simgeyi daha sonra da sıkça kullanacaksanız Otomatik Düzeltme özelliğini kullanarak işinizi hızlandırabilirsiniz.

Otomatik Düzelt Listesine Kural Ekleme

Otomatik Düzelt sekmesine tıklayın. Değiştir kutusu içerisinde genellikle simge ekleyeceğiniz sözcüğü ya da cümleyi yazın. İle kutusuna sözcüğün doğru yazımını yani simgeli yazımını ekleyin. Ekle tuşuna basın.

Bilgisayarınızdaki tüm özellikleri kullanmak ve güvende kalmak için her zaman orijinal yazılım tercih etmelisiniz. Orijinal olmayan ya da etkinleştirilmeyen bilgisayarlarda yeni özellikler kullanılamaz ve güvenlik güncellemeleri alınamaz. Bu sebeple uygun fiyatlarla Windows 10 Pro Lisans Satın Al işlemini gerçekleştirerek hem bilgisayarınızı hem de bilgilerinizi korumuş olursunuz.

1 thoughts on “Bilgisayarı F Klavyeye Çevirme Windows 10

 1. nimabi dedi ki:

  Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir