Windows

Bilgisayar Sıfırlama Windows 10

Bilgisayar Sıfırlama Windows 10

Bilgisayar Sıfırlama Windows 10

Bilgisayar sıfırlama Windows 10 işlemi oldukça yaygın ve normal bir işlemdir. Bilgisayarınızı çeşitli sebeplerden dolayı sıfırlamak isteyebilirsiniz. Bilgisayarınızı satmak istediğinizde, bir başkasına hediye olarak vereceğinizde ya da bilgisayarınızın çok yavaş olduğunu hissettiğinizde bilgisayarı sıfırlamamız gerekebilir. Format atmak için gerekli ekipmanlarımız ya da bilgimiz olmadığında kullanabileceğimiz basit bir yol bulunmaktadır.

Bilgisayar sıfırlama Windows 10 işletim sistemlerinde oldukça kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek bilgisayarınızı kolayca sıfırlayabilirsiniz.

Windows Sıfırlama Aracıyla Bilgisayarı Sıfırlama

 1. Windows tuşuna basın.
 2. Arama kutusuna Bu Bilgisayarı Sıfırla yazın.
 3. Ardından çıkan uygulamaya tıklayın.
 4. Bu Bilgisayarı Sıfırla bölümünde yer alan Başla düğmesine tıklayın.
 5. Bu noktada dilerseniz belgelerinizi silmeyebilirsiniz. Fakat kapsamlı bir temizlik yapacaksanız Her şeyi sil seçeneğini tıklayın.
 6. Açılan pencerede Ayarları değiştir butonuna tıklayın.
 7. İsteğinize uygun olarak sıfırlama ayarlarını seçin ve ardından Onayla butonuna tıklayın.
 8. İleri butonuna tıklayın.
 9. Sıfırla düğmesine basarak cihazınızın sıfırlama işlemini başlatabilirsiniz.

Bilgisayarınızı sıfırlama işlemi başlayacak. Fakat bunun için bilgisayarınızın şarj adaptörünün takılı olması gerekir. Bilgisayarın şarj adaptörü takılı değilse sıfırlama işlemi başlamaz.

Sıfırlama esnasında şarj adaptörünüzün bağlantısını kesmeyin. Ayrıca bilgisayarınız sıfırlarken de fiziksel müdahale ile kapanmaması önem arz etmektedir. Aksi taktirde sıfırlama işlemi yanlış gerçekleşebilir ve bozuk bir işletim sistemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Windows Kurtarma Ortamı Kullanarak Windows’u Yeniden Yükleme

Windows Kurtarma Ortamı, kısaca WinRE, Windows işletim sistemi içerisinde yer alan ve işletim sisteminin önyükleme yapamaması gibi sorunları gidermeye yarayan bir araçtır. Bu ortama girmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Windows tuşuna basın.
 2. Arama kutusuna Gelişmiş Başlangıç Seçeneklerini Değiştir yazın.
 3. Karşınıza çıkan uygulamaya tıklayın.
 4. Gelişmiş Başlangıç kısmında yer alan Şimdi Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın.
 5. Sistem kendini yeniden başlatacaktır.
 6. Bu adımın ardından WinRE arayüzüne gireceksiniz. Sorun Giderme ögesini seçin. Bu seçenek Troubleshoot olarak da görünüyor olabilir.
 7. Bu Bilgisayarı Sıfırla seçeneğini seçin.
 8. Her şeyi sil ögesini seçin.
 9. Yerel yeniden yükleme butonuna tıklayın.
 10. Bir üstteki yöntemde olduğu gibi istediğiniz ayarları seçin.
 11. Sıfırla tuşuna tıklayın.

Sıfırla ögesine tıkladığınızda Windows işletim sisteminiz temiz bir şekilde yüklenmeye başlayacaktır. Sıfırlama esnasında kesinlikle şarj adaptörü bağlantısı kesilmemesi gerekmektedir. Eğer bilgisayarınız masaüstü ise gücün kesilmemesi gerekir.

Bilgisayar Sıfırlama Windows 10 Lisans Anahtarı

Bilgisayar sıfırlandığı zaman Windows 10 lisans anahtarınız mevcutsa aynı bilgisayar üzerinde Windows’u kurduğunuzda otomatik olarak etkinleşecektir. Fakat Windows lisansınız yoksa ya da orijinal değilse Windows tarafından yayınlanan son güvenlik güncellemeleri alamazsınız. Bu güvenlik güncelleştirmelerini almadığınızda ise bilgisayarınız ve bilgilerinizi kötü amaçlı yazılımlara açık hale gelir. Güvenli bir bilgisayar kullanımı için Windows cihazınızı mutlaka orijinal ve lisanslı olarak kullanmalısınız. Uygun fiyatlarla güvenli bir şekilde sitemizden Windows 10 Pro Lisans satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir