Windows

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır Windows 10

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır Windows 10 

Windows 10 son zamanların en popüler işletim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcılara çok sayıda avantajı sunabilen Windows 10, aynı zamanda bilgisayarlardan yüksek performans elde etmek noktasında da başarılıdır. Kimi zaman bilgisayarlarda yavaşlama olduğu zaman da Windows 10 üzerinden birtakım düzenlemeler yapmak işe yaramaktadır. Peki, bilgisayar nasıl hızlandırılır Windows 10 işletim sisteminde bilgisayarınızın hızlandırılmasına dair merak ettiğiniz her şey!

Bilgisayarlarda diğer teknolojik aletler gibi belirli bir ömre sahiptir. Ancak bu ömür satın alındığı tarihten itibaren yapılan donanım takviyeleri ve güncellemeler ile hayli uzatılabilir. Bilgisayarınızın yavaşlamasının en belirgin sebeplerinden birisi güncelleme durumunda olmasıdır. Siz normal zamanda bilgisayarınızı kullanırken Windows sürekli olarak güncelleme denetlemelerini otomatik olarak yapmaktadır.

Bilgisayarınız sürekli olarak aynı performansta çalışırken birden yavaşlamaya başladıysa öncelikle yazılım güncellemesi gelip gelmediğine bakın. Eğer yazılım güncellemesi var ve henüz bilgisayara yüklenmediyse bu sebeple bilgisayarınız yavaşlayabilir. Çünkü sürücüler beklendiği gibi güncel bir şekilde daha hızlı çalışmıyordur. Yapmanız gereken kontrol Başlangıç kısmına gidip Güncellemeleri Denetle yazıp açılan pencereye tıklamak.

Ayarlar kısmında karşınıza gelecek pencerede denetimin başladığını göreceksiniz. Bu denetim sonun eğer güncelleme bulunursa bir önce indirip bilgisayarınıza yüklemenizi öneririz. Tek yapmanız gereken “İndir ve Yükle” butonuna tıklamak. Daha sonrasında bilgisayarınızı yeniden başlatarak ya da güncelle ve kapat seçeneğine tıklayarak güncelleyebilirsiniz.

Bu güncelleme işlemleri bazen uzun sürebiliyor. Bu durumda güncelleme denetimini bilgisayarınızı kullanmadığınız bir zaman diliminde yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca güncelleme yapılacak tarih ve saati de manuel olarak belirleyebilirsiniz. Ancak o tarihe kadar yine bilgisayarınız beklediğinizden yavaş çalışabilir. Bilgisayar nasıl hızlandırılır Windows 10 işletim sistemi söz konusuysa bu yazımızda tamamen kavrayacaksınız. Bu en bilindik yöntemlerden bir tanesidir.

Bilgisayarınızı Hızlandırmak için Yöntemler

Bazen bilgisayarınız öyle yavaşlar ki sizi deli edene kadar istediğiniz işlemleri yapmanıza izin vermez. Ancak bu durumun önüne geçmek için birçok yöntem mevcuttur. Özellikle de açılış ekranı oldukça yavaş açılmaya başlıyor ve güncellemelerden sonra geçmiyor ise donanımlarınızı gözden geçirme zamanı geldi demektir. Bilgisayarınızı hızlandırmak için;

  • Bilgisayarınız açılırken otomatik olarak başlayan Skype, OutDrive ve benzeri uygulamaları devre dışı bırakmak. Başlangıç araç çubuğuna sağ tıklayarak görev yöneticisini açın ve “Başlangıç” yazan sekmeye gelin. Daha sonra burada otomatik olarak başlamasına gerek duymadığınız uygulamaları devre dışı bırakın.
  • Diskinizde fazla yer kaplayan gereksiz dosyaları temizlemek. İnternet üzerinde gezindiğinizde birden fazla küçük resim ve tekrar girerken biraz daha hızlı bir giriş sağlayan dosyaları gönül rahatlığı ile silebilirsiniz. Bu dosyaların en büyü temp dosyasıdır. Başlat menüsüne tıklayıp “Çalıştır” yazın ve gelen ekrana” %temp%” yazın açılan dosya gezginindeki tüm dosyaları silin belleğinizde yer açarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.
  • Eski kullanmadığınız uygulama, oyun ve yazılımları bilgisayardan kaldırın. Bu programları kaldırmanın en kolay ve güvenli yolu programı tamamen kaldırmaktır. Başlat menüsüne “Program ekle veya kaldır” yazarak Enter’e tıklayın. Açılan pencerede bilgisayarınızda bulunan tüm uygulamaları görebilirsiniz. Bu uygulamalar arasından teker teker kullanmadıklarınızı kaldırın. Kaldırma işlemini asla yarıda iptal etmeyin. Bu uygulamanın tamamen bilgisayardan kaldırılamamasına sebep olabilir.
  • Saydamlık efektlerini ve özel efektleri devre dışı bırakın. Gelişmiş sistem ayarlarından bu efektleri kapatarak sistemin gereksiz gere küçük detaylar ile uğraşmasını engellemiş olursunuz.
  • Sisteminizi otomatik bir şekilde bakımdan geçirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey başlat menüsüne tıklayıp Denetim Masasını açmak. Daha sonra Güvenlik ve Bakım seçeneğini seçip Bakımı Başlat deyin.
  • Donanım birimlerinizi yükseltebilirsiniz. Bir anda yeni bir bilgisayar almak ya da bilgisayarınızın tüm donanım birimlerini güncellemek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle öncelikli olarak RAM ve HDD ya da SSD’lerinizi yükseltebilirsiniz.

Bilgisayar nasıl hızlandırılır Windows 10 sorununa bu adımlarla çözüm bulabilirsiniz.

Bilgisayar Hızında Windows 10 Lisanslı Ürün Önemi

Lisanslı ürünler birçok işlemi kendi kendilerine güncelleyip ilerlettiğinden sizlerin çok fazla çaba sarf etmesi gerekmez. Tüm yazılımlar belirli aralıklarla denetlenir ve son hızda kullanılabilmesi için kullanıcıya sunulur. Windows 10 lisanslı ürün kullanmanın önemi sadece bilgisayarınızı lisanslı ve lisanssız şekilde kullandığınızda anlayabilirsiniz. Sürekli lisanslı işletim sistemi kullanan kişiler fazla sorun ile karşılaşmazlar. Ancak lisansız kullanım için aynı şey söylenememektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir