Windows

0xc00007b Windows 10 64 Bit Hatası Nasıl Çözülür?

0xc00007b Windows 10 Hatası Çözümü

0xc00007b Windows 10 64 Bit- Hata Kodu

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan; 0xc00007b Windows 10 64 Bit- hata kodu birçok sebepten oluşabilir. En çok rastlanılan durumlar yeni bir oyunun açılmasındadır. Yeni yüklediğiniz oyunları oynamak için kısa yollarını açarsınız ve bu hata karşınıza çıkar. Bu hatanın açıklaması, geçersiz bir görsel kaynağa ulaşmak istemenizden kaynaklanır. Genel sebep olarak da ekran kartları gösterilebilir. NVIDIA ve birçok ekran kartında bu sorun meydana gelebilir. Bu tür sorunlar elbette ki can sıkıcı sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla söz konusu sorunun çözümüne yönelik pek çok farklı seçeneğin mevcut olduğunu da ifade etmek mümkün olmaktadır.

Tabi bu genel bir sebep diğer birçok sebepten ötürü de bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Bilgisayarınızın gücünü çekerek ya da zorla kapattıysanız uygulamalar çalışır haldeyken direkt kapandığından hata alabilirsiniz. Ayrıca uygulamaları silerken eksik bir şekilde silme işlemi yaptıysanız da bu hatayı alırsınız. Satın aldığınızdan bu yana yüklü bulunan Microsoft Visual C++, Direct X ve .NET Framework uygulamalarından kaynaklı sorunlarda bu hatayı tetikler. 32 bitlik bir bilgisayar kullanmanıza rağmen bu hatayı alıyorsanız 64 bit için geliştirilen bir uygulamayı da kullanıyor olabilirsiniz.

0xc00007b Windows 10 64 Bit- Hata Kodu Çözümü

Her hata kodunun olduğu gibi 0xc00007b Windows 10 64 Bit- hata kodu içinde çözüm yöntemleri bulunmaktadır. İlk çözüm yöntemi bilgisayarınızı düzgün bir şekilde yeniden başlatmaktır. Hala aynı hatayı alıyorsanız, uygulamayı yönetici olarak çalıştırmayı deneyin bunun için;

  • Hata aldığınız uygulamaya sağ tıklayıp Özellikleri seçin,
  • Üstteki kısımlarda Uyumluluk yazanı seçin,
  • En aşağıda bulunan Tüm kullanıcıların ayarlarını değiştir kısmına tıklayın eğer Uyumluluk sekmesinde yoksa sadece programı yönetici olarak çalıştıra da tıklayabilirsiniz, var ise;
  • Bu programı yönetici olarak çalıştır yazan kutucuğu işaretleyin ve tamama basın.

Başka bir yöntem uygulamayı tamamen kaldırdıktan sonra tekrar yüklemek olabilir. Microsoft .Net framework sürümünü güncellerken bir sorun oluşmuş olabilir. Bu nedenle kendiniz kontrolü sağlayıp kurmanız gerekebilir. Başlat menüsünden Çalıştır’ı açıp control yazın. Program>Program ve Özellikler alanına girin. Microsoft.Net yazan tüm sürücüleri güncelleyerek de bir çözüm üretebilirsiniz. Aynı alanda bulunan Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package’ları da sorunlu çalışıyorsa bu haytaya sebep olur bununda kontrolünü sağlamalısınız.

Bu yöntemlere rağmen hala bilgisayarınızda aynı hatayı almaya devam ediyorsanız Windows güncellemesi yapın. Güncellenecek sürücüler ya da uygulamalar içerisinde anlattığımız uygulamalardan var ise buda hataya sebep olabilir. Elbette ki hemen her üründe olduğu gibi bu tür ürünlerde de lisanslı bir ürün kullanmak tavsiye edilmektedir. Unutmamak gerekir ki lisanslı ürünler hem güvenliğiniz hem de cihazınızdan üst düzeyde bir performans elde etmeniz için önemlidir.

Windows 10 Lisanslı Ürün Önemi

Her şeyden önce kullandığınız Windows 10 iletim sisteminin kesinlikle lisanslı olması gerekmektedir. Lisansız işletim sistemleri hem saldırılara hem de yazılım çökmelerine açıktır. Sürekli olarak güncellemeleri kapatarak lisansız ürünleri kullanmak oldukça sık rastlanan bir olaydır. Ancak sürücülerin kullanılamaz halde oluşuna bir süre sonra engel olamazsınız. Bu noktada bir kez daha lisanslı ürün kullanmanızın önemi karşınıza çıkacaktır!

Güncellenmeyen sürücü ve uygulamalar zamanla bilgisayarınızda kullandığınız her şeyin fonksiyonunu yitirmesine sebep olacaktır. Ancak Windows 10 lisanslı ürün kullanıyorsanız bu sıkıntıların hiçbirini yaşamanıza gerek kalmayacaktır. Bilgisayarınızı satın alırken aynı zamanda lisanslı bir işletim sistemi de satın almaktasınız. Bu orijinal ürün anahtarını kaybetmeden dilerseniz bilgisayarınızı güncellediğinizde ya da değiştirdiğinizde de kullanabilirsiniz. Yani yeniden bir lisans almanıza gerek olmayacaktır.

FreeDos dediğimiz sadece donanım ve Bios bulunan bilgisayarlarda Windows 10 kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Windows’un kendi sitesinden yapacağınız temiz kurulum adımlarında sizlerden bir lisans anahtarı isteyecektir. Bu anahtar kısmına kendi anahtarınızı girerek temiz kurulum için gereken adımları tamamlayabilirsiniz.

Sonra bir USB ile bu kurulumu FreeDos bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu sayede yeni bilgisayarınızda da lisanlı Windows 10 kullanmış olacaksınız. Eğer bu adımları yaparken zorlanıyorsanız teknik servislerden yardım alabilirsiniz. Teknik servisler en çok bu alanda talep aldığından oldukça uygun fiyata 3-4 saati geçmeyecek şekilde hizmet sunmaktadırlar. Lisanslı ürün kullanarak hem bilgisayarınızı hem de kişisel bilgilerinizi kolayca koruyabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir