Windows

Yeni Bilgisayara Windows 10 Nasıl Yüklenir?

Yeni Bilgisayara Windows 10 Nasıl Yüklenir?

Bilgisayarların uygun bir şekilde kullanılabilmesi için işletim sistemlerine ihtiyaç duyulur. Günümüzde çoğu bilgisayarda güncel olarak kullanılan işletim sistemi ise Windows 10 olmaktadır. Yeni bilgisayara Windows 10 nasıl yüklenir? Bilgisayarınıza Windows 10 yüklemek için gerekli olan bazı işlem adımları bulunmaktadır. Bu adımları doğru bir şekilde ilerleterek temiz bir kurulumu tamamlamanız da oldukça kolaydır.

Yeni bir bilgisayara Windows 10 yüklerken ilk olarak yapılması gereken işlem dosyaların indirilmesidir. Windows internet sitesinde yer alan kurulum dosyalarını bir flash belleğe indirerek bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Kurulum için gereken dosyalar iki farklı seçenek ile indirilmeye sunulur. Bilgisayarınızın işlemcisine göre 32 bit veya 64 bit dosyaları indirmeniz gerekmektedir. Yanlış dosyayı indirdiğinizde ve kurmaya çalıştığınızda çeşitli sorunlarla karşılaşmanız mümkün olabilmektedir.

Windows 10 Kurulum İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10 kurulum aşamasında yapılacak ilk işlemler dosyaları indirmek ve bunları bir flash belleğe yüklemek olmaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirirken internet hızınız ve diğer etmenlere göre de değişken sürelerde sonuçlar gerçekleşmektedir. Kurulum dosyalarını flash belleğe kopyaladıktan sonra bilgisayara Windows 10 yüklemek için takınız. Bu noktada eğer kurulum yapacağınız yeni bilgisayar freedos ise direkt olarak Boot ekranına geçiş yapabilirsiniz.

Yeni bilgisayara Windows 10 nasıl yüklenir aşamasında Boot Manager kısmından bilgisayara taktığınız flash belleği seçmeniz gerekir. Flash belleği seçtikten sonra ise Windows 10 kurulum işlemleri başlamaktadır. Eğer bilgisayarınızda mevcut bir işletim sistemi var ise Boot Manager ekranına geçiş yapabilmek için bilgisayar markasına göre araştırma yapmanız gerekmektedir.

Yeni Bilgisayara Windows 10 Nasıl Yüklenir?

Windows 10 yüklenmesinin ilk aşamasında işletim sistemi sizlere çeşitli sorular sormaktadır. Burada dilediğiniz seçimleri yaparak sizler de mümkün olan en kullanışlı seçimleri gerçekleştirebilirsiniz. Yeni bilgisayara Windows 10 nasıl yüklenir aşamasında ilk aşamayı geçmek için İleri tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Yeni Bilgisayara Windows 10 Nasıl Yüklenir?

Lisans Koşullarını Mutlaka Okumalısınız!

Kurulumun ilk aşamasının ardından gerçekleştirilecek bu aşamada sizlere Lisans koşulları sunulmaktadır. Burada Windows 10 işletim sistemi ile ilgili olarak yasal belgeler ve izinler bulunur. Kurulumun tamamlanabilmesi için “Lisans koşullarını kabul ediyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Ardından da ilk aşamada olduğu gibi devam etmek için İleri butonuna basmanız gerekmektedir.

Kurulum aşamasında yapılacak bir sonraki işlem kurulum seçeneği olmaktadır. Yeni bilgisayara Windows 10 nasıl yüklenir? Eğer bilgisayarda mevcut olarak hiçbir işletim sistemi bulunmuyor ise yapılacak olan seçim “Özel” seçeneğini uygulamak olacaktır. Bu seçim bilgisayarınıza direkt olarak gerekli Windows kurulumunu yapacaktır. Eğer bilgisayarınızda herhangi bir işletim sistemi bulunuyorsa yukarıda bulunan “Yükselt” seçeneğine tıklayarak mevcut dosyaları koruyarak işletim sistemi kurulumunun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Kurulum işlemlerinde yapılacak bir sonraki işlem ise kurulumun sağlanacağı depolama biriminin seçimi olmaktadır. Yeni bilgisayara Windows 10 nasıl yüklenir? Eğer bilgisayara ilk defa bir işletim sistemi kuruluyor ise mevcut olan depolama birimleri kullanılmamış olacaktır. Bu nedenle yapılacak olan depolama birimi seçiminde bir karar vermek oldukça kolaydır.

Eğer bilgisayarda SSD bulunuyorsa mevcut işletim sistemini oraya kurmak bilgisayarın çok daha hızlı çalışması için değerli olacaktır. Gerekli olan seçimi yaptıktan sonra İleri butonuna basarak yüklemeyi devam ettirebilirsiniz.

Depolama Alanı Seçimi Sonrası Yükleme Başlayacaktır

Gerekli depolama alanının seçimi de yapıldıktan sonra bilgisayarınıza Windows işletim sisteminin dosyaları yüklenmeye başlayacaktır. Kurulum dosyalarını flash bellekten alırken bir süre beklemeniz gerekebilmektedir. Bu noktadan sonra sizlerin yapması gereken herhangi bir işlem de bulunmamaktadır. Gerekli olan bütün işlemler bilgisayar tarafından yapılacak ve işletim sistemi kurulacaktır.

Bilgisayarınıza Windows 10 kurulumu tamamlandıktan sonra sizlerden bir Wi-Fi bağlantısı istenir. Yeni bilgisayara Windows 10 nasıl yüklenir aşamasında bu noktada bir internet bağlantısı bulunuyor ise gerekli işlemleri sağlayarak o internete bağlanabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz alanda bir internet bağlantısı bulunmuyor ise “Bu adımı atla” seçeneğini işaretleyerek de devam edebilirsiniz.

Bilgisayarınız için kişiselleştirilmiş ayarların da tamamlanması bir süre zaman aldıktan sonra işletim sisteminiz kurulmuş olacaktır. Bu noktada kısa bir süre beklemeniz de gerekebilmektedir. Bu adım tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Doğru ve güvenilir bir kullanım için Windows lisanslama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir.

Yeni Bilgisayara Windows 10 Nasıl Yüklenir?

Windows işletim sistemini orijinal kullanmak son derece önemlidir. Gerekli teknik desteği ve güncelleme imkanlarını doğrudan almak için lisans işlemleri yapılır. Yukarıda bulunan resimde olduğu gibi Denetim Masası sekmesinden “Windows’u etkinleştir” seçeneğine tıklayarak lisans anahtarını yazmanız yeterli olacaktır. Yeni bilgisayara Windows 10 nasıl yüklenir? Gerekli yükleme adımlarını yukarıda takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz. https://enucuzlisans.com/windows-10-pro-bireysel-dijital-lisans/ sayfasından da Windows 10 lisans anahtarını satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir