Windows

Windows 10 Yükle İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10 Yükle İşlemi Nasıl Yapılır?

Her bilgisayar ihtiyaç duyulan işlemleri yapabilmek için bir işletim sistemine ihtiyaç duymaktadır. Kullanıcıların rahatlıkla kullanabileceği işletim sistemleri ise bu noktada ön plana çıkmaktadır. Windows 10 yükle işlemleri de bilgisayarında en güncel işletim sistemini kullanmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Windows 10 işletim sisteminin yüklenmesi oldukça pratik birkaç adımdan oluşur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken asıl hususların başında ise işletim sisteminin doğru kullanımı gelmektedir.

Windows 10 işletim sistemini en etkili şekilde kullanabilmek için kişilerin gerekli olan lisans aşamalarını gerçekleştirmesi gerekir. Kurulum kadar basit olan Windows 10 lisans işlemleri ile birlikte bilgisayarlarınız kullanıma hazır olacaktır. Kurulum için gerekli olan tek şey ise bir adet flash bellek olmaktadır. Flash bellek temin edildikten sonra kurulum başlayabilmektedir.

Windows 10 İşletim Sistemi Kurulumu

Windows 10 kurulumunu gerçekleştirirken diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi gerekli dosyaların indirilmesi gerekmektedir. Bunun için kişilerin ilk olarak bir bilgisayar aracı ile Windows sitesinde yer alan kurulum dosyalarını indirmesi gerekir. Windows 10 yükle adımları için ise yüklenen dosyaların flash belleğe atılması gerekir. Bu aşamadan sonra yapılacak olan bütün yükleme işlemleri flash bellek üzerinden gerçekleşecektir.

Kurulum dosyalarını indirirken bilgisayarınızın özelliğine göre 32 veya 64 bit seçenekleri üzerinden indirme yapmanız gerekmektedir. Eksik veya hatalı dosyaları indirdiğinizde işletim sisteminin kurulumu sırasında da çeşitli hatalar ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. Bu tarz durumları en aza indirmek için dikkatli ve hassas bir şekilde yükleme yapmanız gerekir.

Windows 10 Yükle İşlemi Nasıl Yapılır?

Kurulumun başlaması için öncelikle yükleme yapılacak olan bilgisayara flash bellek takılarak bilgisayar açılır. Bu noktada bilgisayar açılırken farklı tuş kombinasyonları ile birlikte Boot Manager açılması gerekmektedir. Bilgisayarınız için gerekli olan kombinasyonları internet üzerinden araştırabilirsiniz. Boot Manager açıldıktan sonra ise kişilerin ana ekranda takmış oldukları flash belleği seçmesi gerekir. Ardından yukarıda gözüken ekran karşınıza çıkacaktır. Burada gerekli olan seçimleri yaptıktan sonra İleri diyerek kuruluma devam edebilirsiniz.

Windows 10 Yükle İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu noktaya kadar Windows 10 yükle adımları başarılı uygulandığında karşınıza lisans koşulları çıkacaktır. Bu koşullar Windows işletim sisteminin hak ve sorumlulukları ile ilgili olan alandır. Gerekli metinleri okumanızın ardından Lisans koşullarını kabul ederek İleri butonuna basmanız kurulumun devam etmesi için yeterli olacaktır.

Yükleme Türü Seçimine Dikkat Edin!

Kurulumun en çok dikkat edilmesi gereken alanı ise yükleme türü seçimi olmaktadır. Bilgisayarınızda halihazırda bir işletim sistemi bulunuyor ise Yükselt seçeneğini kullanarak bir işletim sistemine yükseltme uygulayabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızda işletim sistemi bulunmuyor ise kapsamlı ve özel kurulumu seçmeniz gerekir. Genel olarak eğer kişiler sıfırdan temiz bir kurulum ile işletim sistemine sahip olmak istiyor ise Özel seçeneği onlar için en uygun olanıdır. Ardından kuruluma devam edilebilmektedir.

Windows işletim sistemi yüksek depolama alanı gerektirmektedir. Bu nedenle kişilerin yapması gereken bir diğer seçim işlemi bellek seçimi olmaktadır. Eğer bilgisayarınızda bir SSD depolama birimi bulunuyor ise işlemcinin hızlı çalışması için ona yükleme yapmanız tavsiye edilmektedir. Ancak bilgisayarınızda bir SSD yok ise yapacağınız seçim tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Seçimi yaptıktan sonra İleri butonu ile kuruluma devam ediniz.

Bellek seçimi ile birlikte kurulum genel olarak tamamlanmış olacaktır. Windows 10 yükle aşamasının bundan sonraki adımlarını bilgisayar kendisi gerçekleştirecektir. İlk olarak gerekli olan kurulum dosyaları flash bellekten alınarak çalıştırılacak ve yüklenecektir. Ardından yapılacak çalıştırma işlemlerinin sonucunda bilgisayarınız Windows 10 işletim sistemine sahip olacaktır. Kullanıcıların bu aşamada yapması gereken herhangi bir ekstra işlem bulunmaz. Sadece beklemeniz ve bu sırada bilgisayarı kapatmamanız gerekir. Bekleme süreci bilgisayardan bilgisayara da farklılık gösterebilir.

Bu Aşamada Güncellemeler Karşımıza Çıkar!

Windows 10 kurulumunun tamamlanmasının ardından bilgisayarınız için çeşitli güncelleme ve diğer işlemlerin kontrolü internet bağlantısı ile sağlanmaktadır. İsterseniz bu işlemleri atlamak için internet bağlantısı olmadan devam edebilirsiniz.

Windows 10 Yükle İşlemi Nasıl Yapılır?

Özelleştirme ayarlarının tamamlanması da kısa bir süre alacaktır. Bu aşamadan sonra ise bilgisayarınız Windows işletim sisteminin kullanılabileceği bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Windows 10 işletim sisteminin yüklenmesinin ardından yapılması gereken ilk işlem orijinal kullanımı sağlamak olmalıdır. Windows 10 yükle işlemleri de bu şekilde son bulacaktır. Deneti Masası üzerinden Sistem sekmesine girerek yukarıda bulunan resimdeki alana tıklayınız. Ardından satın almış olduğunuz lisans anahtarını buraya giriniz. Windows 10 için lisans anahtarı satın almak isterseniz de https://enucuzlisans.com/windows-10-pro-bireysel-dijital-lisans/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir