Windows

Windows 10 Format Nasıl Atılır?

Windows 10 Format Atmak

Windows 10 günümüzün kişisel bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi olmaktadır. Bilgisayarlarda yaşanan sistemsel sıkıntıları kökten sorunsuz şekilde çözmek için uygulanan yöntem ise format atmak olmaktadır. Windows 10 format nasıl atılır? Format atma işlemleri de bilgisayarlar için en az Windows 10 kurmak kadar kolay ve pratik olmaktadır.

Format atmak için gerekli olan öncelikli şey ise hiç kuşkusuz bir adet USB bellek olmaktadır. Aşağıda anlatılacak talimatlar uygun bir şekilde gerçekleştirildiğinde çok kısa süreler içerisinde sizler de bilgisayarınız için gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu doğrultuda teknik sorunlar yaşadığınızda en uygun şekilde çözümleri almak için Windows işletim sistemini ürün anahtarı kullanarak etkinleştirmek de son derece etkili bir işlemdir.

Windows 10 Format Adımları

Öncelikli olarak hazırlamış olduğunuz USB belleğe Windows 10 işletim sistemi dosyalarını indirmeniz gerekmektedir. Bunun için direkt olarak Windows sitesinden gerekli kurulum dosyalarını indirebilirsiniz. Kurulum dosyalarını indirirken dikkat edilecek husus ise bilgisayar sisteminize göre 32 veya 64 bit seçenekleri arasından doğru olan seçeneği işaretlemek olacaktır.

Bunun yanı sıra dosyaları indirdikten sonra USB belleğinizi tamamen temizlemeniz gerekir. Windows üzerinden bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Gerekli olan kurulum dosyalarını ise temizlediğiniz USB belleğe kopyalayınız. Windows 10 format nasıl atılır noktasında bu aşamadan sonra yapılacak olan işlemler son derece dikkatli ve hassas bir şekilde yapılması gereken işlemlerdir.

Windows 10 Format Nasıl Atılır?

USB belleği bilgisayara taktıktan sonra yapılacak olan işlem ise Boot Manager ekranına bilgisayarı açmak. Her bilgisayar için Boot Manager farklı kombinasyon ile açılabilir. Bu nedenle araştırma yaparak işlemi yapınız. Boot Manager ekranında ise takmış olduğunuz USB belleği seçerek devam ediniz. Karşınıza yukarıda bulunan resim ekranı çıktığında ise kurulum başlayacaktır. Windows 10 format nasıl atılır hususunda da bu aşamadan sonra format işlemleri tam olarak başlamaktadır.

Windows 10 Format Nasıl Atılır?

Kurulum için İlerle butonuna bastığınızda ise karşınıza bu şekilde bir ekran çıkacaktır. Burada işletim sistemi ile ilgili olarak çeşitli yasal süreçlerden bahsedilmektedir. Metini okuduktan sonra “Lisans koşullarını kabul ediyorum” seçeneğine tıklayarak İleri denmesi ve devam edilmesi gerekmektedir. Burada kullanıcıların endişelenmesi gereken herhangi bir durum da söz konusu olmamaktadır.

Yükleme Türünün Belirlenmesine Dikkat Edin!

Format atarken yapılacak en önemli seçimlerin başında ise yükleme türünün belirlenmesi işlemleri gelmektedir. Bu noktada bilgisayarda bulunan işletim sistemi dosyalarının değiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle format atacak olan kişilerin “Özel” seçeneği seçerek gerekli olan yükleme aşamalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer mevcut bir işletim sistemi üzerine Windows 10 yüklenmek istiyor ise o durumda “Yükselt” seçeneği seçilerek gerekli aşamalar de gerçekleştirilebilir. Sorunsuz bir yükleme için kişilerin amaçlarının belirlenmiş olması gerekmektedir.

Format atarken yapılacak bir diğer önemli aşama ise gerekli olan yüklemelerin hangi belleğe yapılacağının seçilmesi işlemleri gelmektedir. Windows 10 format nasıl atılır aşamalarında kişilerin yapacağı son seçim ekranı da burada depolama alanının seçilmesi olmaktadır. Eğer bilgisayarınızda bir SSD bulunuyor ise hızlı çalışma amaçlı olarak işletim sistemi SSD belleğe kurulabilir. Ancak bilgisayarınızda herhangi bir SSD bulunmuyor ise dilediğiniz depolama birimine gerekli olan yüklemeyi yapabilirsiniz. Bu noktada dilerseniz bellekleri çeşitli şekillerde de biçimlendirerek özelleştirmeniz mümkün olabilmektedir. Ardından ileri tuşuna basarak yüklemeye devam ediniz.

İşletim sisteminin kurulumu noktasında kişilerin gerçekleştirmesi gereken bir aşama kalmamaktadır. Bu noktadan sonra bilgisayara takılan flash bellek üzerinden bilgisayarınıza dosyaların aktarılması işlemleri gerçekleştirmektedir. Format işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için bu aşamada herhangi bir güç kesintisinin olmaması gerekir. Gerekli olan dosyaların kopyalanması ve çalıştırılması işlemleri bilgisayardan bilgisayara da değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu Aşamadan Sonra Kişisel Özelleştirme Yapabilirsiniz!

Windows işletim sisteminin kurulmasının ardından kişisel özelleştirme işlemleri gerçekleşecektir. Bu noktada da kişilerin kısa bir süre beklemesi gerekmektedir. Ayarların tamamlanmasının ardından ise bilgisayarınız Windows 10 işletim sistemi kurulu bir şekilde tekrar kullanılabilir olmaktadır. Format işlemleri için de gerekli olan tüm aşamalar bu şekilde işlenerek başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.

Windows 10 Format Nasıl Atılır?

İşletim sisteminin kurulmasının ardından bilgisayarınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yaşadığınız sorunlar ile ilgili en uygun çözümleri orijinal bir şekilde almak için lisanslamanın önemi ise oldukça fazladır. Windows 10 format nasıl atılır sorusuna yukarıda verilen çözümlerin ardından uygun olan işlem lisanslamadır. Yukarıda olan resimde olduğu gibi Denetim masası üzerinden lisans anahtarını girerek orijinal kullanımı sağlayabilirsiniz. Lisans anahtarını satın almak için https://enucuzlisans.com/windows-10-pro-bireysel-dijital-lisans/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir