Windows

Laptopa Windows 10 Nasıl Yüklenir?

Windows 10 Yükleme

Laptoplar günümüzde masaüstü bilgisayarlara göre çok daha fazla tercih edilen ürünler olmaktadır. Laptoplar için en uygun işletim sistemleri kendileri gibi çok çeşitli ve fonksiyonel olan Windows 10 işletim sistemi olmaktadır. Laptopa Windows 10 nasıl yüklenir? Windows 10 günümüzde oldukça kolay bir şekilde her bilgisayar kullanıcısının doğru adımları atarak kurabileceği bir işletim sistemi olmaktadır.

Kurulum için öncelikli olarak yapılması gereken işlem gerekli olan dosyaların indirilmesi olmaktadır. Bu noktada laptoplar için Windows 10 işletim sistemini kurmak kadar güncellemeleri de doğru yapabilmek çok önemlidir. Güncellemeleri en uygun şekilde alabilmek için ise orijinal işletim sistemi kullanmak gerekir. Windows 10 işletim sistemini orijinal kullanmak için ise tek gerekli olan kurulumun ardından yapılacak olan lisanslama işlemidir.

Windows 10 Kurulum Aşamaları

Laptopunuza Windows 10 kurulumunu gerçekleştirirken ilk olarak gerekli olan işletim sistemi kurulum dosyalarının indirilmiş olması gerekir. Laptopa Windows 10 nasıl yüklenir? Windows 10 dosyalarını ilk olarak Windows web sitesi üzerinden bulabilirsiniz. Laptop sisteminize göre 32 veya 64 bit seçenekleri içerisinden uygun olan kurulum dosyalarını indirmeniz gerekmektedir.

İndirdiğiniz dosyaları daha sonrasında ise bir flash belleğe aktarmanız gerekmektedir. Dosya boyutuna uygun olacak bir flash bellek kullanmanız bu kapsamda yeterli olacaktır. Ardından Windows 10 kurmak istediğiniz laptopaflash belleği takarak Boot ekranına gelecek şekilde başlatmanız gerekir. Boot ekranına nasıl geleceğinizi bilgisayarınıza özel olarak internette araştırarak kolaylıkla görebilirsiniz.

Laptopa Windows 10 Nasıl Yüklenir

Boot ekranında flash belleğinizi seçerek devam ettiğinizde yukarıda bulunan ekrana giriş yapacaksınız. Laptopa Windows 10 nasıl yüklenir aşamasında bundan sonra kurulum tamamen başlamaktadır. İşletim sistemini kullanırken tercih edeceğiniz seçeneklere göre yukarıda bulunan alanlarda seçimler yapabilirsiniz. Seçimlerinizi yaptıktan sonra kurulumun devam edilebilmesi için İleri butonuna basarak devam ediniz.

Windows 10 kurulum aşamasında bir diğer işlem lisans onayını vermek olacaktır. Bu noktada kullanıcılar isterlerse bulunan lisans koşullarını okuyabilmektedir. Burada Windows 10 işletim sisteminin sahip olduğu lisans hakları ve sorumlulukları açısından kullanıcılara çeşitli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Windows 10 kurulumunun devam edebilmesi için “Lisans koşullarını kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyerek İleri butonuna basarak devam ediniz.

Bu Aşamada Tam Yükleme Başlar

Lisans koşullarını onayladıktan sonra gelen aşama ise yükleme türünün yapılacağı aşama olmaktadır. Burada kişilerin Windows 10 kurulumunu nasıl gerçekleştireceğini belirlemesi gerekmektedir. Laptopa Windows 10 nasıl yüklenir konusunda ilk defa yükleme yapılıyor ise tercih edilen yöntem Özel seçeneği üzerinden işletim sistemi kuruluşudur. Bu sayede bilgisayarınız için baştan tam olarak bir yükleme sağlanır. İsteyen kişiler mevcut işletim sistemi üzerine Windows 10 kurmak için Yükselt seçeneğini işaretleyerek kuruluma devam edebilir.

İşletim sisteminin yüklenme tipi belirlendikten sonra hangi belleğe yükleneceğinin seçilmesi gerekmektedir. Bu noktada bellek seçimi yaparken ana unsur bilgisayarda SSD belleğin olup olmamasıdır. SSD bellekler çok daha hızlı çalıştığı için işletim sistemi kurulurken tercih edilmektedir. Ancak bilgisayarınızda herhangi bir SSD bulunmuyor ise dilediğiniz gibi seçim yaparak kuruluma devam edebilirsiniz. Bu aşamada isterseniz bir belleği biçimlendirerek iki adet sanal bellek elde edebilirsiniz.

Yukarıda bulunan kurulum aşamaları da tamamlandıktan sonra Windows 10 kurulumu neredeyse tamamlanmaktadır. Laptopa Windows 10 nasıl yüklenir sürecinde bundan sonraki aşamalarda kurulum dosyalarının bilgisayara aktarılması beklenmektedir. Bu süreç her bilgisayar için de değişkenlik gösterebilmektedir. Flash bellekte bulunan kurulum dosyalarının bilgisayara kopyalanması ve ardından çalıştırılarak kullanıma hazır olması beklenir. Bu süreçte herhangi bir şekilde laptopunuzu kapatmadan kurulumun tamamlanmasını beklemelisiniz. Kurulum tamamlandığında ise bilgisayar otomatik olarak açılacak ve diğer aşamalar için beklemeye geçecektir.

Kurulum Tamamlandıktan Sonrasına Dikkat!

Kurulum tamamlandıktan sonra klasik güncelleme kontrollerinin sağlanması için sizlerden bir internet ağına bağlanmanız istenmektedir. Mevcut olan bir internet ağına bu aşamada bağlanabilirsiniz. Eğer ağ mevcut değil ise bu adımı atlayabilirsiniz.

Ardından Windows işletim sistemi için çeşitli özelleştirme seçeneklerini uygulayabilirsiniz. Bu değişikliklerin uygulanması ve Windows için standart olması adına çeşitli hazırlıklar yapılır. Bu hazırlık ekranı kısa bir süre alacaktır.

Kurulum bu aşamada tamamlanmaktadır. Windows işletim sistemlerini en iyi şekilde kullanabilmek için lisanslama işlemlerinin de yapılması gerekir. Denetim Masası sekmesine giriş yaparak yukarıda bulunan alana tıklayınız. Laptopa Windows 10 nasıl yüklenir aşamasının son noktasında lisans anahtarını girerek ürünü orijinal kullanıma sokabilirsiniz. Lisans anahtarını satın almak isterseniz de https://enucuzlisans.com/windows-10-pro-bireysel-dijital-lisans/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir