Windows

Eski Bilgisayara Windows 10 Kurma

Bilgisayar Nasıl Windows 10 Yapılır?

Windows 10 günümüz kişisel bilgisayarları için yüklenebilecek en güncel işletim sistemi olmaktadır. Bunun yanı sıra Windows 10 oldukça düşük sistem gereksinimleri ile birlikte kullanılabildiği için birçok bilgisayara yüklenebilecek özel bir işletim sistemidir. Eski bilgisayara Windows 10 yüklenmek istendiği zaman uygulanması gereken bazı basit adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlandığında ise yükleme işlemi oldukça kolay bir şekilde son bulacaktır.

Bilgisayarınızda işletim sistemi tercih ederken dikkat edilmesi gereken ana hususların başında ise kullandığınız işletim sisteminin orijinal olması gelmektedir. Bu nedenle yükleme adımlarının sonrasında sizler için Windows 10 lisanslama işleminin nasıl yapıldığını da detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Bu sayede sizler de en doğru şekilde kurulum ve kullanımı sağlayabilirsiniz.

Bilgisayara Windows 10 Kurmak

Kurulum işlemine geçebilmek için ilk olarak kurulum dosyalarını indirmemiz gerekmektedir. Windows’un kendi resmi web sitesinden Windows 10 kurulum dosyalarını oldukça kolay bir şekilde indirebilirsiniz. Windows 10 kurulum dosyalarını bilgisayara indirdikten sonra yapmanız gereken şey ise onu bir flash belleğe yüklemek olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ana husus doğru dosyaları indirmektir. Eğer bilgisayarınız 32 bit destekliyorsa 32 bit kurulum dosyaları, 64 bit destekliyorsa 64 bit dosyaları indirmeniz gerekir. Dosyaları flash belleğe yükledikten sonra ise bilgisayarınızı kapatıp yeniden başlatmalısınız. Başlatma sırasında ise Boot Manager bölümünü açmalısınız. Nasıl açacağınızı öğrenmek için bilgisayarınızın marka ve modeli ile internette araştırma yapabilirsiniz.

Eski Bilgisayara Windows 10

Kurulum aşamasının ilk adımı yukarıda görüldüğü gibi seçim ekranı olacaktır. Eski bilgisayara Windows 10 kurulumu yaparken buradan istediğiniz seçenekleri işaretleyebilirsiniz. Seçimi yaptıktan sonra ise İleri butonuna basarak devam etmelisiniz.

İleri butonuna basmanızın ardından karşınıza bir metin kutusu açılacaktır. Burada Windows sizlere işletim sistemi ile ilgili olarak yasal hak ve uyarılarından bahsetmektedir. Eski bilgisayara Windows 10 kurma aşamasında bu noktada yapmanız gereken ise kabul etme seçeneğine tıklayarak İleri butonuna basmak olacaktır.

Eski Bilgisayara Windows 10 Kurulumu Adımları

Yükleme sırasında yapılacak olan en önemli seçimlerin başında bu ekran gelmektedir. Kuracağınız eski bilgisayarda eğer öncesinde bir işletim sistemi bulunuyor ise yukarıda bulunan seçeneği işaretleyerek kuruluma devam edebilirsiniz. Eğer bir bilgisayara ilk defa işletim sistemi kuruluyor ise aşağıda bulunan Özel seçeneğinin seçilip devam edilmesi gerekmektedir. Ancak eski işletim sistemi üzerine kurmak yerine sıfırdan kurmak isteyen kişiler de Özel seçeneğini işaretleyebilirler.

İşletim sisteminin kurulum tipini seçtikten sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer seçim yükleme yerinin belirlenmesi kısmıdır. Yükleme yerinin belirlenmesi sırasında bilgisayarda bulunan depolama birim tipleri de önemli olmaktadır. Eğer bilgisayarınızda bir SSD bulunuyor ise yüklemeyi oraya yapmanız bilgisayarın çok daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. Ancak bilgisayarınızda herhangi bir SSD bulunmuyor ise bu noktada seçimi dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. İsterseniz bir belleği iki farklı belleğe bölerek kurulumu tek bir belleğe yapma imkanınız da bulunmaktadır. Burada söz konusu olan seçimleri yaptıktan sonra İleri butonuna basarak devam ediniz.

 

Bu işlemlerin ardından kurulum için yapılması gerekenler tamamlanmaktadır. Eski bilgisayara Windows 10 kurulumun buradan sonraki aşamalarında kurulum dosyalarının bilgisayara kopyalanması beklenmektedir. Bu kopyalama işlemi bilgisayardan bilgisayara da farklılık gösterebilmektedir. Kurulum aşamasında kesinlikle bilgisayarınızı kapatmaya veya gücünü kesmeye çalışmamalısınız. Gerekli kurulum dosyalarının bilgisayara kopyalanmasının ve açılmasının ardından yükleme işleminin bittiğine yönelik olarak sizlere yeni bir ekran açılacaktır. Bu noktadan sonra yapılacak olan işlemler işletim sisteminin yüklenmesine herhangi bir değişiklikte bulunmayacak kişisel tercih özelleştirmeleri olacaktır. Bu nedenle herhangi bir endişe duyulması gerekmemektedir.

Eski Bilgisayara Windows 10 Kurulumu Henüz Bitmedi!

Kurulumun tamamlanmasının ardından sizlerden bir ağa bağlanmanız istenmektedir. Bu sayede güncellemeler kontrol edilebilmektedir. Eğer çevrenizde herhangi bir ağ bulunmuyorsa sol altta bulunan seçeneğe tıklayarak bir ağa bağlanmadan devam edebilirsiniz.

Gerekli olan işlemlerin her biri tamamlandıktan sonra yukarıda bulunan tamamlanma ekranı devreye girmektedir. Bu ekranın ardından kısa bir süre sonra ise kurulum tamamen son bulmaktadır. Eski bilgisayara Windows 10 kurulumu için ise yapılacak son işlem lisanslama işlemi olmaktadır. Bunun için kişilerin yapması gereken basit işlemler bulunur. İlk olarak arama kısmına Denetim Masası yazılarak sekmeye giriş yapılır. Ardından Sistem ve Güvenlik alanına geçiş yapınız.

Yukarıda bulunan alandan Windows’u Etkinleştir butonuna tıklayarak lisans anahtarını girerek işlemleri tamamlayabilirsiniz. Eski bilgisayara Windows 10 kurulumu yaparken gerekli olan lisans anahtarını ise https://enucuzlisans.com/windows-10-pro-bireysel-dijital-lisans/ sayfası üzerinden satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir