Windows

Bilgisayar Nasıl Windows 10 Yapılır?

Bilgisayar Nasıl Windows 10 Yapılır?

Bilgisayarlarda güncel işletim sistemlerini kullanmak son derece önemlidir. Windows 10 bu kapsamda her kullanıcının istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek değerli bir işletim sistemidir. Bilgisayar nasıl Windows 10 yapılır? Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini kurarken tek yapmanız gereken şey doğru talimatları ve ilerleme işlemlerini takip etmek olacaktır. Bu sayede temiz ve doğru kurulumu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu noktada kurulumda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli adım orijinal işletim sistemi kurulması olacaktır. Bunun için de kullanıcıların ürün lisans anahtarı kullanarak yükleme yapması gerekir. Yükleme adımları Türkçe olmaktadır. Bu sayede kişiler oldukça rahat bir şekilde bütün yükleme adımlarında gerekli talimatları takip ederek doğru bir kurulumu gerçekleştirebilmektedir.

Windows 10 Kurulum Adımları

Windows 10 kurulumunda kişilerin öncelikli olarak flash belleğe temiz bir yükleme yapması gerekmektedir. Bilgisayarınızın özelliklerine göre sizler de 32 veya 64 bit seçeneklerinden birini seçerek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bilgisayar nasıl Windows 10 yapılır noktasında ilk aşama olarak flash belleğe kurulumun yapılması da oldukça önemlidir. Bilgisayarınızı kapatıp ardından flash belleği bilgisayara takarak yeniden başlatın.

Bu noktada ilk olarak karşınıza Boot Manager açılacaktır. Burada flash belleğinizi seçerek birinci boot seçeneği yapmanız gerekmektedir. Bu seçeneği seçmenizin ardından Windows 10 kurulum sihirbazı karşınıza açılacaktır. Bu noktadan sonra yapılacak olan işlemleri görseller ile anlatarak sizlerin de doğru şekilde kurulum yapmasına destek oluyoruz.

Bilgisayar Nasıl Windows 10 Yapılır?

Windows 10 Kurulum Dil Seçimi

İlk olarak kurulum sırasında sizlere işletim sisteminin yükleneceği dili ve diğer özellikleri sormaktadır. Burada sizler istediğiniz dil ve klavye özelliklerini seçtikten sonra İleri diyerek kuruluma devam etmelisiniz. Sonraki sayfada karşınıza Şimdi Yükle seçeneği çıkacaktır. Bu butona basarak devam ediniz.

Sonraki aşamada sizlere Windows 10 lisans koşulları hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgisayar nasıl Windows 10 yapılır noktasında önemli olan bu aşamada sizler de lisans koşullarını okuyabilirsiniz. Lisans koşullarını okuduktan sonra kabul ediyorum seçeneğine basarak kuruluma devam edin.

Yükleme işlemleri sırasında en önemli aşamaların başında bu seçim gelmektedir. Bilgisayarınıza sıfırdan Windows 10 yüklemek istediğiniz zaman ikinci seçenek olan Özel seçeneği seçilmelidir. Eğer bilgisayarınızda bir işletim sistemi varken yükleme yapılıyorsa ilk seçenek seçilebilir. Genel olan tavsiye ise her zaman için temiz kurulum yapmak olduğu için Özel seçeneğidir.

Bilgisayar Nasıl Windows 10 Yapılır?

Windows 10 Nereye Kurulacağını Seçmek

Bir diğer önemli seçenek ise bilgisayarınıza kurulacak olan Windows işletim sisteminin nereye kurulacağı olmaktadır. Eğer bilgisayarınızda bir SSD bulunuyorsa işletim sistemini oraya kurmanız son derece faydalı olacaktır. Ancak bilgisayarınızda bir SSD bulunmuyorsa bu seçimi dilediğiniz gibi yaparak devam edebilirsiniz. Dilerseniz yukarıda bulunan bir belleği Biçimlendir seçeneği ile farklı bir belleğe de bölebilirsiniz. Bu sayede işletim sisteminizin bilgisayar için özel bir bellekte yer almasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada istediğiniz işlemleri yaptıktan sonra tekrar İleri butonuna tıklayarak işletim sisteminin kurulum adımlarının devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Artık yükleme işlemleri için son aşamaya gelinmiş bulunuyor. Bilgisayar nasıl Windows 10 yapılır aşamasında bu adımda bitirildikten sonra işletim sistemi tam olarak kurulmuş olacaktır. Bu noktada flash bellekten bilgilerin kopyalanması biraz uzun bir işlem olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin kurulum sırasında en çok zamanı harcayacağı aşama da bu aşama olmaktadır.

Bu aşamada bilgilerin kopyalanması sırasında herhangi bir güç kesintisinin de yaşanmaması gerekir. Bu nedenle yükleme sırasında çok zaman aldığı için bilgisayarı kapatmak gibi bir hata yapmamalısınız. Tüm işlemler başarılı bir şekilde gerçekleştiğinde ise bilgisayarınıza sorunsuz ve temiz bir işletim sistemi kurulumu yapılmış olacaktır. Sizler de yukarıda anlatılan adımları uygulayarak en iyi ve en doğru şekilde işletim sistemi kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra kişilerin burada bir bağlantı seçmesi gerekmektedir. Bağlantı seçildikten sonra kuruluma devam edilebilmektedir.

İşletim sisteminin kurulumunun bu aşaması ise son aşama olmaktadır. Bu aşamanın ardından kurulum tamamen bitecek ve sizler de bilgisayarınızı kullanmaya başlayabileceksiniz. Bilgisayarınız için bir diğer önemli işlem ise lisans işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması olacaktır. Bunun için ise Denetim Masası sekmesine giriş yapmanız gerekir. Arama kısmına Denetim Masası yazarak girebilirsiniz. Ardından Sistem ve Güvenlik sekmesine geçerek Sistem kısmına ilerleyiniz.

Bilgisayar Nasıl Windows 10 Yapılır?

Bu kısımda Windows’u Etkinleştir yazan bölüme tıklayarak lisans anahtarı girmeniz gerekir. Lisans anahtarını girdikten sonra işletim sisteminiz orijinal olacaktır. Sonrasında dilediğiniz güncelleştirmeleri en iyi şekilde yapabilirsiniz. Bilgisayar nasıl Windows 10 yapılır aşamaları da bu şekilde tamamlanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir